Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rahanduskomisjoni liige Aivar Kokk (Isamaa) rõhutas, et valitsuse otsus kaotada ära üleriigiline kodualuse maa maksuvabastus ning tõsta hüppeliselt teiste otstarvetega maade maksumäärasid on löök inimeste turvatunde pihta.

Teisipäeval Riigikogus esimesele lugemisele tuleva seaduseelnõu järgi kaotatakse 2026. aastast üleriigilise pindalapõhise kodualuse maamaksusoodustus. Valitsus veeretab vastutust enda tegemata tööde eest oma õlult omavalitsustele ning annab varem kokkulepitud maamaksu 10% tõusu asemel kohustuse KOV-idele tõsta igal aastal maamaksu 10 kuni 100%, ütles Kokk. Isamaa aseesimees osundas, et lisaks tõusevad kahekordseks veel maksimaalse muu maa maksumäär ning elamumaa ja tulundusmaa õuemaa kõlviku maksumäär.

„Inimeste turvatunde õõnestamine nende kodude täiendava maksustamisega, seda niigi keerulises majanduslikus olukorras, on õõvastav,” ütles Kokk. „Olles Jõgeva Vallavolikogu esimees, vabastasime oma inimesed kodualusest maamaksust juba 2011. aastast. Riigikogu Isamaa fraktsiooniga suutsime 2013. aastast kehtestada ka üleriigilise kodualuse maa maksuvabastuse.”

Kokk lisas: „Ärev julgeolekuolukord ning valitsuse otsuste tulemusel lahvatanud toimetulekukriis tekitavad niigi pingelise õhkkonna. Riigikogu valimiste eel kindlusest ja toimetulekust rääkinud erakonnad on viimase aasta jooksul süstemaatiliselt neid mõlemaid lõhkunud. Nüüd minnakse inimeste kodude kallale.

Isamaa aseesimees nentis, et valitsus veeretab vastutust enda tegemata tööde eest oma õlult minema. „Me näeme seda läbirääkimistes õpetajate palgaküsimuses, kus valitsuse murtud lubaduste täitmist oodatakse omavalitsustelt, sealjuures rahalist tuge pakkumata. Nüüd öeldakse ka maamaksu osas, et omavalitsused peavad ise otsustama, millises mahus enda maid maksustatakse ja kui palju maksu tõstetakse, et õigustada nende riikliku rahastuse kärpimist. Samal ajal venitatakse valitsuses lisaeelarvega, et Euroopa Parlamendi valimiste eel valijad eesootavate kärbete pärast ei koalitsiooni ei karistaks. See on valitsuserakondade poolt vastutusest kõrvalehiilimine, mida Isamaa ei aktsepteeri.”

Viimased uudised