Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Rasmus Kooskora

Täna toimus Kultuurikatlas Patendiameti 105. aastapäevakonverents, kus jagati tunnustust ka Eesti parimate kaubamärkide omanikele. Patendiameti 2023. aasta silmapaistvaimaks kaubamärgiks valiti moedisainer Katre Arula bränd „Katré”, eripreemiad said „Ajapaik”, „Bolt”, „LAMBIVÄRK” ja „HUIK!”.

Patendiamet annab igakuiselt välja kuu kaubamärgi tiitlit, et tunnustada Eesti ettevõtjaid heade kaubamärkide loomise eest ja innustada teisigi ettevõtjaid oma loomevara kaitsma.

Möödunud aasta 12 kuu kaubamärki osalesid aprillis toimunud rahvahääletusel, mille tulemused kuulutati välja täna pealelõunal Patendiameti 105. aastapäevakonverentsil Kultuurikatlas. Võitjaks hääletati Põltsamaa ettevõtja Katre Arula kaubamärk „Katré”, mis pälvis tiitli „Aasta Kaubamärk 2023”. Arula on jätkusuutlik moedisainer, kes Katré brändinime all valmistab taaskasutatud materjalidest kotte, rõivad ja aksessuaare.

Disainer ütleb, et registreeris oma kaubamärgi, et vältida enda loomingu kopeerimist. „Tundsin, et pean oma brändi kaitsma, et keegi ei saaks seda minult ära võtta. Registreeritud kaubamärk näitab avalikkusele, et olen olemas, ja see annab kindlustunde,” selgitas Arula oma kaubamärgi kaitsmise põhjuseid.

Hinnati nii rahvusvahelist edu kui kaunist keelekõla 

 Oma lemmikutele olid üritusel eripreemiaid üle andmas ka Patendivolinike Koda, EAS, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Keele Instituut. Patendivolinike Koja lemmikuks osutus MTÜle Eesti Fotopärand kuuluv kaubamärk „Ajapaik”, millega tähistatakse fotode ühisloomeplatvormi.

EAS tunnustas eripreemiaga tuntud tehnoloogiaettevõtte Bolt Technology kujutismärki „Bolt”. „Bolti lugu on hea eeskuju nii süvatehnoloogia kui teistele kõrge lisandväärtusega ettevõtetele. See näitab, et kaubamärk kaitseb ettevõtte väärtuspakkumist ja selle eristusvõimet, mis on rahvusvahelisel turul läbi löömise vältimatu eeldus,” ütles auhinna üleandmisel EASi juhatuse liige Liina Maria Lepik.

Kaubandus-Tööstuskoja eripreemia läks märgile „LAMBIVÄRK”, millega väikeettevõtte Morolith tähistab enda disainitud hariduslikke valgusteid. Eesti Keele Instituut hindas parimaks tähise „HUIK!”, mis kuulub samanimelisele segakoorile. „Meeldejääv nimi kannab endas nii koori erksat olemust, innustunud tegevust kui ka mängulusti – koori liikmeid saab ju kutsuda huikajateks,” selgitas instituudi valikut eripreemia üle andnud Marika Alver.

Loomeinimesed ei tohiks oma isikubrändi kaitseta jätta

2023. aastal esitati Patendiametile 1181 kaubamärgitaotlust. Lisaks Katréle registreeriti Patendiametis tavapärasest enam muidki isikubrände, nt ehtedisaineri Piret Kartuse omanimeline märk, ajakirjanik Priit Kuuse hüüdnimi WEND, aga ka artistinimed Riho Sibul ja TOMMY CASH.

„Kui brändi arendamisse investeeritakse märkimisväärseid ressursse, kuid jäetakse see kaitsmata, on suurem oht, et konkurendid ja teised turuosalised seda kopeerivad. Loomeinimesed, nagu ka kõik ettevõtjad võiksid oma kaubamärke registreerides enda seljatagust kindlustada. Käesoleva aasta parima kaubamärgi valik on hea võimalus sellele teemale avalikkuse tähelepanu tõmmata,” rõhutab Patendiameti peadirektor Margus Viher.

Viimased uudised