Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Paljusid inimesi vapustas sel nädalal jutt, et valitsus kavatseb hakata riigipalgalisi ametikohti Eesti piires ümber tõstma, et sel viisil turgutada känguma kippuvaid maakonnakeskusi. Areneva arutelu taustaks mängimas plaat nimega „sisekaitseakadeemia läheb Narva”.

Tõele au andes rääkis riigiametnike Tallinnast väljakolimisest juba eelmine valitsus, ent siis oli rõhk pigem sõnal „rääkis”. Riigihalduse minister Mihhail Korbi sel nädalal avalikkuse ette jõudnud plaan, mis, olgugi veel kooskõlastamata, on võrreldes varasemate juttudega juba märksa konkreetsem kava.

Niisiis on olemas plaan, mis on pealinnas resideeruvad ametkonnad muutnud ärevaks. „Uus küüditamine” on vahest reljeefseim väljend, mis sel puhul on välja öeldud. Mõelda vaid – nad tahavad riigiametnikud Tallinnast Pärnusse, Narva, Tartusse või, mis veel hullem, Põlvasse, Võrru, Paidesse tööle saata.

Sestap on ootuspärane, et ilmuvad välja autoriteedid, kes ütlevad, et riik ei saa riskida kolimisega kaasas käiva spetsialistide ametist lahkumisega. Kusagil võimusfäärides on levinud ettekujutus, et parimad töötajad lihtsalt ei saa väljaspool Tallinna töötada, ega ilmselt seal ka elada.

Ma loodan, et praegusel valitsusel jätkub meelekindlust ette võetud tee lõpuni käia ja reaalselt Eesti riigiaparaadi detsentraliseerimisega alustada. Meie vägeva e-võimekuse, Tallinn-Tartu maantee neljarealise osa pikenemise ning rajatava Tallinn-Pärnu uue raudtee valguses on arusaam, et riik peab asuma ühes Eesti servas, täiesti iganenud.

Uusi riigisisesed ühendusi ei pea käsitlema mitte kui lõunaeestlastele või läänlastele loodud võimalust Tallinnas paremini tööl käia, vaid paranev taristu võib täiesti vabalt toetada ka vastupidist kulgemist.

Riigi tagasitulek maakonnakeskustesse annab ka ettevõtjatele selge kinnituse, et elu väljaspool Tallinna ja Tartut on riigi meelest võimalik. Senine elu on pigem pakkunud silmakirjalikku vaatemängu, kus poliitikud räägivad küll ilusat juttu vajadusest maale töökohti luua, samas kui riik järjekindlalt maakondades oma töökohti koondab, tuues põhjuseks, et nii on efektiivsem.

Loodetavasti saab asjade selline käik murtud ning koos riigipalgaliste töökohtade lisandumisega saavad maakonnalinnade kinnisvaraturg ja muud ärid tõhusa tõuke edasiseks edenemiseks.

Arved Breidaks

Viimased uudised