Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pexels

Kodu on koht, kus inimene on harjunud end tundma kõige turvalisemalt ning meeldivamalt. Sellest tulenevalt on uue kodu soetamine või kinnisvarasse investeerimine iga inimese jaoks kahtlemata tähtis ja kaalutletud samm.

Lisaks piirkonnaga seotud mugavustele ja eelistustele mängivad olulist rolli ka teised põhjendatud faktorid. Soovitakse teha nii taskukohaseid valikuid kui ka tulevikuinvesteeringuid, mis eeldavad kulukamaid kinnisvara seotamisi. Ehk on aga soov just omaenda kodu turuväärtust teada saada, et edasisi otsuseid teha. Seega, millised on 7 kõige olulisemat faktorit, mis kodu hinda mõjutavad ja mis võiksid olla võimalikud põhjused?

Asukoht

Kodu rajamisel on vaieldamatult üks olulisemaid faktoreid selle asukoht ning vastava piirkonna tundmine. Ei ole mõeldav, et koduomanik kolib elama asukohta, mis on talle täielikult võõras või ei tekita vastavat elevust ega rõõmu. Küll aga on ka kodu asukoha valimisel oluliseks faktoriks just asukoha hind. Nii rahalised võimalused kui ka otsus, kui palju tuleks kodu soetamisse investeerida, mängivad olulist ning isiklikku rolli. Tihtipeale pannakse oma asukoha eelistused kenasti kirja, kuid lõpliku otsuse teeb siiski hind ning soodsamad alternatiivid.  

Oluline osa asukoha puhul on kindlasti ka kodusoetaja iseloom. Reeglina eelistavad rahulikumad inimesed vaiksemaid piirkondi, kus on vähe naabreid ning rohkem loodust. Aktiivsemad inimesed aga elavamaid piirkondi, kus kogukond on ühtehoidev ning rohked spordi- ning liikumisvõimalused olemas. Tihtipeale meeldib aktiivsetele inimestele elada linnas sees, kus elu pidevalt käib. Sellest tulenevalt on iga piirkonna jaoks kindel sihtrühm ja kindlad inimesed, kes ühe piirkonna mugavusi teistele piirkondadele eelistavad. Tuleb vaid aru saada, millised on täpsed ootused kodu asukohale. 

Pilt: Pexels

Ligipääs

Ligipääs on samuti vägagi tähtis faktor. Täpsemalt öeldes on oluline mugav ligipääs avalikele teedele. Tihtilugu, kui elamu juurde pääseb vaid mööda erateid, kaasnevad erateedega erinevad maksud selle kasutamise eest. Tegemist on üsna paratamatu olukorraga, mis paljudele kodude soetajatele ei sobi ning tehingu katkestab. On oluline enda jaoks selgeks teha, kui oluline on näiteks meelepärane krunt ning kas see on väärt keerukat juurdepääsu avalikele teedele.

Meelelahutus ja muud mugavused

Mis oleks elu ilma meelelahutuseta? Meelelahutus ümbritseb meid pea et kõikjal ning just inimeste teha on otsus, millist meelelahutust teistele eelistada. Lastega pered eelistavad tihtipeale lastesõbralikke piirkondi koos naabritega, kes samuti lapsi armastavad. Oluliseks faktoriks kujunevad lähedal asuva lasteaia või kooli olemasolu. Noorpaarid või vanemad inimesed eelistavad aga õhkkonda, kus oleks vähem lapsi ning lastele mõeldud atraktsioone. Küll aga on valdava enamiku jaoks kodu soetamisel olulised poodide, kohvikute, restoranide ja muude teenusepakkujate ning rohealade olemasolu. Sellele lisaks ka erinevate kinode, teatrite ning muude meelelahutusasutuste olemasolu. Just meelelahutus on see, mis inimestel meele erksana hoiab. Kindlasti ei saa mainimata jätta ka  võimalikult lähedal asuvat bussipeatuse ning erinevate rattateede ning jalakäijatele mõeldud teede olemasolu, sest ühiskond liigub aina rohelisemate ning jätkusuutlikumate lahendusteni, kaasates ka igapäevase liikumise. 

Maja tüüp ja seisukord

Maja tüüp ning seisukord on ka ülimalt olulised. Alustades sellest, kas tegemist on maja, ridaelamu või korteriga- reeglina on maja kõige kallim ning korter kõige odavam. Küll aga ei ole see nii-öelda raamitud reegel, sest seisukord määrab lõpliku hinna. Uuemad ehitised maksavad rohkem kui vanemad ning seetõttu võetakse arvesse ka kodu ehitusaastat. Lisaks lähevad seisukorra alla ka erinevad mugavused, olles selleks näiteks terrassi ja/või rõdu olemasolu. 

Pilt: Pexels

Siseviimistluse seisukord

Heas olukorras siseviimistlus on üks suurimaid boonuseid, mis kodu juures saab olla. Kes meist ei tahaks elamiskõlblike ja korralikke tingimusi? Mida viimistletum on välimus, seda kõrgemat hinda on võimalik küsida. Siseviimistluse hulka kuuluvad ka tehnika ja mööbel, mis vastavalt hinnaklassile kas tõstavad või langetavad hinda. Kuid ka siseviimistluse puhul on omad erandid- tihtilugu ostetakse just vanemaid maju koos kehva viimistlusega, et teha kapitaalne remont ning maja enda käe ja silma järgi kujundada. Ka taolistel projektidel on oma võlu.  

Küttesüsteemide olemasolu

Nagu ka muude eelistustega, on inimestel oma teatud eelistused seoses küttesüsteemide ning nende olemasoluga. Enim hinnatakse tänapäeval küttesüsteeme, mis on odavamad ning võtavad vähem elektrit. Õhksoojuspumpade osakaal ning huvi on kahtlemata Eestis viimase aastaga oluliselt tõusnud. Vähem soovitakse elamuid koos ahiküttega, millega on ka rohkem mässamist. Kõige hinnatumaks on maaküte ning  õhk-vesi soojuspump. Küll aga on jällegi erandeid- kuna tänapäeval on üha vähem leida ahiküttega elamuid, on nende soov just vanema generatsiooni seas suurem. Ollakse harjunud traditsiooniliste kütmisviisidega ning muudatusi teha ei soovita. Sellest tulenevalt on suurema nõudlusega võimalik rohkem raha küsida. 

Haljastus

Haljastus on nähtavasti koduostjate seas suurel enamusel olulisel kohal. Mida rohkem on rohelust, seda mõnusam on vaatepilt. Rohke rohelus on eriti linnades olulisel kohal, sest linnaruumis seda niivõrd palju ei kohta. Seega, oma aed on suureks boonuseks ning tõstab hinda nii pindala poolest kui ka ilu poolest. Eriti kõrget hinda määravad professionaalse haljastusega kodud, kus on rohkesti vaeva nähtud, et elamu üldpilt näeks täiuslik välja!

Selleks, et saada aimu, kuidas üldse hinnata iseenda vara, on vaja teha hindamisakt ehk tellida eksperthinnang, mille tulemusena selgub, kui palju on Teie vara tegelik turuväärtus. Hindamisakti saab seega koostada nii Teie korterile, majale, krundile, äripinnale või mõnele muule kinnistusregistreisse kantud objektile. Kinnisvara hindamine Tartus, Tallinnas, Pärnus ja muudes Eesti linnades on vastavalt hinnakirjale ning võib varieeruda.

Pilt: Pexels

Viimased uudised