Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eestlased kasutavad üha enam tarbimis- ja väikelaene. Laenu kasutatakse nii koduga seotud kulutuste tarbeks kui ka reisimiseks ja tervise jaoks. Enne väikelaenu võtmist peaks kindlasti teadma olulisi aspekte, mis kohustusega kaasnevad. Lõunaeestlane toob teieni viis kõige olulisemat.

Kas ma jõuan laenu tagasi maksta?

Eesti juhtiva lühiajaliste laenude väljastaja Credit24 võlaennetuse osakonna juhataja Merle Laurimäe sõnul peaksid potentsiaalsed laenuvõtjad võimalikult palju enda jaoks riske maandama, mistõttu soovitab tema laenu võtta pigem pikemaks perioodiks. „Me ei tea keegi ette, millal võib sissetulek mõneks ajaks kas töökoha vahetuse või ootamatu haigestumise tõttu väheneda. Seetõttu aitab pikem laenuperiood, ent väiksem kuumakse, vältida võlgnevuse tekkimist. Alati on meie klientidel võimalik kasutada laenu ennetähtaegse tagasimakse võimalust. Sellisel juhul tuleb intressi maksta vaid aja eest, mil raha kasutatud,“ tutvustab võlaennetuse osakonna juhataja erinevaid võimalusi laenukohustuse võtmisel.

Kuidas intressi arvutatakse?

„Erinevate laenupakkumiste võrdlemiseks on hea teada, mida erinevad kasutusel olevad mõisted tähendavad. Samuti tuleks silmas pidada seda, millised on laenukohustuse tingimused, näiteks, kas ja kuidas saab kasutada ennetähtaegset tagasimaksmist, maksepuhkust või maksekuupäeva tasuta muutmist,“ selgitab Laurimäe.

Erinevaid laenutooteid aitab võrrelda krediidi kulukuse määr ehk KKM. „Kõige lihtsamalt öeldes tähendab see aastast kulu laenule,“ ütleb Laurimäe. „See koosneb lepingutasust, kuumaksest, intressist, kontohaldustasust ehk kõikidest tasudest kokku. Selle sisse ei arvestata viiviseid, kui oled maksega hilinenud,“ lisab Laurimäe.

Üks levinum valearusaam ongi Laurimäe sõnul see, et laenajad kipuvad krediidi kulukuse määra võrdlema intressiga. „Need on erinevad näitajad juba ainuüksi sellepärast, et intress ei näita laenu võtmisega kaasnevaid lisakulusid nagu teeb krediidi kulukuse määr. Intress on laenutasu, mida laenu võtja peab maksma laenu eest ehk see rahasumma, mida ta maksab laenuandjale selle eest, et saab raha kasutada,“ selgitab Laurimäe. Kui esmapilgul võib krediidi kulukuse määr tunduda suurena, siis tegelikkuses on sinna sisse arvestatud kõik kaasnevad kulud laenu võttes. Intress on tasu laenu eest.

Kui ma jään hätta, kas mul võetakse kodu ära?

„Siinkohal on oluline märkida, et me ei anna kinnisvara tagatisel laenu”, selgitab Laurimäe ja lisab: „ja kindlasti ei ole ühegi laenuandja sooviks kellegi kodu ära võtta“. Lisaks sellele, et alati saab laenu enne tähtaega varem tagasi maksta, saab ka kasutada maksepuhkust. „Oluline on see, et inimene annaks meile kindlasti teada, kui näeb, et jääb laenumakse tasumisega hätta. Oma murega ei tohi üksi jääda, sest alati on võimalus üheskoos tekkinud olukorrale lahendus leida,“ selgitab Laurimäe. „Julgustan inimesi oma laenandjaga suhtlema ja oma probleemidest teada andma juba ennetavalt, enne seda, kui tähtaeg on kukkunud,“ lisab ta.

Kui palju raha saab?

See, kui palju raha inimesele krediiti antakse, sõltub väga konkreetselt tema igakuistest rahalistest kohustustest ja sissetulekutest. Pärast seda, mil inimene on enda laenutaotluse soovitud summaga esitanud, vaadatakse see põhjalikult üle ja tehakse otsus. Avalike andmebaaside põhjal tehakse tema põhjalik taustauuring ning jälgitakse, et inimese finantsseis püsiks uue kohustuse võtmisega kontrolli all. „Näiteks, kui inimene soovib oma krediidisummat suurendada, on oluline otsusetegur ka see, milline on tema senine laenukäitumine meie kliendina,“ räägib Credit24 võlaennetuse osakonna juhataja. Sellest sõltub ka intressimäär, mida kliendile pakutakse. „Täna on intress madalam kui varem, alates 2 protsenti kuus. Ka intressi tase sõltub sellest, milline on kliendi varasem maksekäitumine, kas ta on tasunud igakuiseid makseid õigeaegselt või mitte,“ märgib Laurimäe.

Kui kiire on kiire raha?

Credit24 võttis esimese krediidiasutusena kasutusele inimese ID-kaardi põhise tuvastamise, mis tähendab, et enam ei pea esmakordseks kliendiks asumisel minema lähimasse postkontorisse end tuvastama. Seda saab teha mugavalt enda kodust arvuti tagant, sarnaselt e-valimistele või e-maksuametile. „Sõltuvalt soovitud laenusummast, peab klient esitama ka enda pangakonto väljavõtte. Kui kõik on korras ja täiendavat infot pole vaja, laekub raha kliendi kontole 15 minuti jooksul,“ räägib Laurimäe.

Viimased uudised