Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Majandus on kriitilises seisundis, kus languseks on vaja vaid väikest tõuget. Hirm on suur ning ootused kaootilised. Mida toob pandeemia aastaks 2022 või 2023?

Viimased kaks aastat on inimesi hoiatatud pankade poolt, et uus majanduslangus on koheselt uksele koputamas. Paljud seda siiski ei uskunud, ning arvasid, et pangad soovisid vaid teenida kasumit nende arvelt, kes oma raha soovivad investeerida kasvufondidesse. Siiski, jutul oli ka siis juba tõsi taga ning analüütikute arvates tuli majanduslangus koos pandeemiaga justkui valatult. Negatiivselt meelestatud majandusteadlased suutsid siiski veidi neid jutte summutada, ennustades pigem aastat 2023. 

Eesti majandus langes 2020. aasta alguses vaid 2,5 protsenti, mis oli tunduvalt vähem kui ennustati. Siiski, vaatamata sellele, et analüütikud prognoosisid viiruse taandumisega majanduslanguse pidurdumist 2021. aastal suve hakul – suudeti langus tagasi pöörata kiiremini. Ühed enim kaotanud majandusharud Eestis selle languse hakul olid turismiettevõtted, meelelahutusärid ning öökultuuriga tegelevad asutused. Kasiinod ning ka Ninja Online Casino Eesti halduses tegelevad rakendused ning ettevõtted suutsid languse seljatada ning mõjutusi vältida tänu veebi kolimisele. 

Millised on siiski täiesti tavalised nipid tavaelanikele, kes soovivad majanduse langustrendiks ette valmistuda? 

Võlast vabaks

Majanduslangusega kaasnevad tihti tööga seotud ohud, mille kõige raskemaks juhuseks on töö kaotus. Töö kaotus omakorda tähendab sissetuleku kadu, millest sõltub kogu pere ning leibkonna toimetulek. Võlast vabaks saamisel tuleb ennetada suuremaid kulutusi, mis on seostatud tavaliselt pangalaenude, järelmaksude ning eraisiku poolt antud võlgadega kolmandatele isikutele. Võlast vabaks saamine tähendab ka minimaalset väljamakset igakuiselt pangale või kolmandale isikule. Üheks enim eelistatud otsuseks on oma kodu soetamine, et kinnisvara 100 protsendi ulatuses hallata. Oma kodu, omad reeglid – öeldakse. Rendipinna rentimine on igakuine väljaminek, mille maksetes ei saa olla kunagi kindel. Väiksema sissetulekuga inimestel või majanduslanguse ajal võib tulla ette asjaolusid, mis ei võimalda oma eluaseme eest maksta. Sel puhul tuleks pangale eelnevalt ära maksta eluasemelaen või väikelaen, mille eest on oma kodu soetatud. Sama põhimõte kehtib ka auto soetamise kohta. 

Auto enda omaks

Pigem osta sõiduk kohe välja, kui olla pankadele või kolmandatele isikutele võlgu. Paljud pangandusega seotud ettevõtted pakuvad ka laenusaajatele maksepuhkusi, sel puhul tuleks sellist võimalust ka kindlasti kasutada.

Energiasäästlik elamine

Kohe kindlasti tuleb kodu ehitamisel või elamu rentimisel mõelda energiasäästliku kütte või halduse teemadel, et hilisemalt oleks igakuised väljaminekud minimaalsed. Puuküttega elamised ei vaja suuri väljaminekuid aasta jooksul. Küttepuude ostuga tavaliselt juba piirab inimene oma küttega seotud väljaminekuid. Näiteks ostes ahjupuid aasta tarbeks 15 ruumi. Ühe küttepuude ruumi hind on 40 eurot. Kokku kulutatakse 600 eurot kütte jaoks. Muu kütteallika paigutamisega elamisse tõusevad kütmisega seotud kulud mitmekordselt. Näiteks on õhksoojuspumba tarbitud elektri hind ühes kuus 55 eurot (et soendada üles pea 150-ruudune elamine). Kaheteist kuu peale tasutakse eletrienergia müüjale vaid juba soojuse eest 600 eurot, ning see on vaid keskmine kulu. Talvisel ajal kulub elektrit siiski rohkem ning aastane kulu võib ulatuda ka 900 euroni. 

Oma toit

Toidu kallinemisel tuleb igakuiselt oma rahakotist välja käia suurem hulk raha ning majanduslanguse ajal võivad riiulid poodides olla ka tühjemad. Paljud tootjad peavad sulgema oma uksed, sest turgu peaaegu enam ei eksisteeri. Oma toidu (enda kasvatatud toidu) olemasolul saab enamus peresid endale vajamineva toidu kasvatada ise. Nii säästad raha ning ka toit on kindlasti tervislikum.

Töökoha kindlustamine

Kuidas on võimalik kindlustada oma töökoht, kui ootamatud juhtumid majanduslanguse ajal võivad põhjustada koondamisi? Töökohtade valikul saab alati teha enda jaoks parima ostsuse. Lähipiirkondades tööd pakkuvad ettevõtjad võtavad kindlasti arvesse inimese enda oskuseid, kuid kindluse mõttes võib kohe kindlasti hoida silmad lahti. Pandeemia ajal töötasid viperusteta esmatarbekaupu pakkuvad ettevõtjad. Samuti töötavad ilma probleemideta ka meditsiini valdkonnas tegutsevad ettevõtted. Neil on juba praegu puudus töötajatest.

Viimased uudised