Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

jalgade tervis

Jalgade eest hoolitsemise peale mõeldakse tavaliselt alles siis kui kõndimine muutub valulikuks või kui ilmad nõuavad juba lahtiseid kingi. Apotheka proviisor Catri Valner annab nõu, kuidas oma jalgade eest kodus hoolitseda.

Kulutades vaid paar minutit oma päevast jalgade hooldusele pole mingit hirmkallist ilusalongi hoolitsust tingimata vajagi. Pealegi – kui jalgade eest igapäevaselt ise hoolitseda, ei jää lahtisi kingi kandes ilmselt kellegi jalad tunnustava tähelepanuta!

Mida teha, et jalad vähem higistaks?

Leidub erinevaid põhjuseid, miks jalad higistavad. Enamjaolt on tegemist küll emotsionaalse stressi või füüsilise aktiivsuse tõttu esile kerkinud probleemiga, aga see võib olla põhjustatud ka pärilikkusest, toitumissedelist ja liigsest alkoholitarbimisest. Ka vale jalatsivalik võib kaasa tuua liigse higistamise. Apteegist on jalgade higistamise vältimiseks saada erinevaid tooteid nii aerosooli, kreemi kui ka puudrina.

Ebameeldiva lõhna korral tuleb kasutada selleks spetsiaalselt loodud deodoranti. Näiteks Lavilin jaladeodorantkreem kõrvaldab ebameeldiva higilõhna 5–15 päevaks ja ei kaota oma mõju isegi siis, kui vahepeal ujutakse või käiakse duši all. Väga kiidetakse ka Ciccarelli jaladeodorant-puudrit, mis hoiab ära halva lõhna tekke ja reguleerib higistamist.

Boonusena värskendab ja leevendab see ka valutavaid ja sügelevaid jalgu. Uudse tootena aitab jalgade higistamist vähendada ka Allpresan vahtkreem, mis tugevdab naha kaitsebarjääri.

Kui on probleem ebameeldiva lõhnaga, siis võiks jalgu pesta igapäevaselt antibakteriaalse seebiga. Sama oluline on ka jalgade kuivatamine, eriti just varvaste vahelt.

Selleks, et vältida ebameeldivat lõhna, ei tohiks kunagi kanda samu jalanõusid kaks päeva järjest. Jalanõudele tuleks anda 24 tundi puhkust. Seega igal inimesel võiks olla vähemalt kaks paari töökingi. Samuti tuleks vahetada sokke vähemalt korra päevas. Sokid võiksid olla puuvillasest materjalist.

Et jalad hingaksid paremini, võiks kanda täisnahast kingi ja vältida tehislikest materjalidest tehtud jalavarje. Võimaluse korral võiks kanda jalanõusid, mis lasevad hingata, maal või rannas viibides võiks võimalikult palju üldse paljajalu käia. Sellisel juhul tasub aga meeles pidada, et pärast paljajalu käimist tuleks jalgu korralikult kreemitada.

Kes väga sageli paljajalu käib, võib kiirelt märgata, et tallanahk on paksenenud. Sellisel juhul tuleks jalgu kindlasti vannisoola abil koorida ning paksendite eemaldamiseks muretseda pimsskivi, viil või raspel.

Kuidas vältida jalgade kuivust?

Kui jalad kipuvad olema pigem liiga kuivad ning seeläbi kaob naha loomulik niiskus ja elastsus, on iga pesukorra järel igati omal kohal jalgade kreemitamine.

Parim valik selleks on salitsüül- ja piimhapet sisaldavad kreemid, mis on õrnalt kooriva ja nahapaksendeid pehmendava toimega.

Väga head on ka antiseptilise toimega ehk teepuuõli ja uureat sisaldavad kreemid. Näiteks Eucerini kuiva naha jalakreem, CCS jalakreem, Babe jalakreem uureaga ja Helosan jalakreem, mis pehmendab naha sarvkihti ja sobib ka igapäevaseks kasutamiseks. Kreemitamise järel tasub lasta jalgadel kõrgemale tõstetuna rahulikult puhata.

Kuidas vältida kannalõhesid?

Kannalõhed tekivad kui tallaalused on kuivad ja surnud naharakkudest paksendeid pole kannalt ära viilitud. Põhjuseks võib olla ka seeninfektsioon. Kui kannalõhed on väga sügavad, võivad need lõpuks hakata veritsema. Sellisel juhul on need väga valulikud ja mustusele avatud ning põletikuoht on suur. Jalgade hoolduse üle tasub siis nõu pidada pereõe või –arstiga.

Kannalõhede vältimiseks tuleb jalgu mitu korda nädalas meresoola või eeterliku õliga vannitada ning seejärel koorida ja kreemitada. Kuiva nahka tuleb kreemitada igal õhtul, sest kannalõhed tekivadki eelkõige hoolitsuseta jäänud kuival nahal. Veelgi kiiremini mõjub aga see, kui jalgu õlitada.

Apteekides on müügil ka Easypeel jalgu kooriva efektiga sokid, mis aitavad vältida kannalõhede tekkimist. Sokkide kooriv toime on täielik – see tähendab, et toode toimib efektiivselt ka raskesti ligipääsetavates kohtades nagu küünevallid, tallaalused nahavoldid, varbavahed. Sokid sobivad hästi soovimatute nahapaksendite vähendamiseks kandadel. Et püsivat efekti saavutada, on soovitatav protseduuri korrata 2–3 kuu tagant. Lõhenenud kandadele aitab hästi ka CCS kannapalsam, mis vähendab karedust ja muudab naha pehmeks ja siledaks.

Kuidas ravida juba tekkinud kannalõhesid?

Kui lõhed on juba tekkinud, siis saab apteegist spetsiaalse kannalõhede salvi, mis rahustab jalgu ja leevendab valu. Kreemitamist tuleb jätkata igapäevaselt kuni täieliku paranemiseni. Hästi sobib näiteks tervistav jalakreem-palsam kannalõhedele, mis hoiab kuiva kannanaha niiskena ja soodustab kannalõhede kinnikasvamist.

Kuidas vabaneda konnasilmast?

Konnasilma kõrvaldamiseks on apteegis saadaval erinevaid vahendeid: plaastreid, vedelikke ja salve. Nendest tuleb leida enda jaoks sobivaim. Üks mugav, kiire ja tõhus võimalus on kasutada näiteks hüdrokolloidsel tehnoloogial põhinevaid Urgo salitsüülhappega konnasilmaplaastreid.

Plaastri salitsüülhappega keskosa aitab pehmendada surnud naharakke, millest konnasilm koosnebki. Plaaster püsib hästi paigal, leevendab ka kohe valu ning vähendab survet kahjustunud kohale. Hüdrokolloidne tehnoloogia tähendab, et plaaster loob enda alla soodsa keskkonna konnasilmast paranemiseks.

Konnasilm tekib uuesti kui ei kõrvaldata selle tekkepõhjusi — ebamugavaid jalanõusid. Et edaspidi konnasilmade tulekust hoiduda, on esmatähtis leida endale mugavad jalanõud. Uusi jalatseid on mõttekas osta õhtul kui pikk päev selja taga ja jalad on veidi turses. Samu jalanõusid ei peaks kandma iga päev, siis ei ole jalad kingade sees koguaeg samas asendis.

FOTO: PIXABAY

Viimased uudised