Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kui poliitikud hakkavad rääkima tasuta teenustest ja inimesi jõukaks tegevatest maksudest, sunnib see valvsaks, sest kuskil detailides peab ka saatan peidus olema.

Edgar Savisaar lubas riigikogu valimistel, et Tallinnas pealinlastele tasuta kasutamiseks olev ühistransport saab Keskerakonna riigis võimuletulekuga reaalsuseks kõikjal Eestis. Paistab, et mees suudab ka erru saadetuna oma sõna pidada.

Sel nädalal tuli Keskerakonna juhitav valitsusliit välja plaaniga muuta maakonnaliinidel bussisõit tarbijale tasuta teenuseks. Paljudele inimestele annaks see kena rahalise kokkuhoiu, sest kui iga päev tuleb külast maakonnakeskusesse tööle ja õhtul koju sõita, koguneb piletitele kuluvast rahast kokku märkimisväärne summa.

Ent kui kusagile juurde anda, siis tuleb enne kuskilt ära võtta. Mille arvelt võetakse raha maakonnaliinide dotatsiooni suurendamiseks, pole esialgu avaldatud.

Vaadates uue valitsuse ambitsioonikat kulutamisplaani ning lubadust hoogustada riigivõla suurendamist, saab selgeks, et lähematel aastatel ootab Eestit ees rõõmus elu, kus kulutuste pealt kokku ei hoita. Usk, et suurem ja võlgu kulutamine teeb jõukamaks, püsib endiselt.

Retoorikas lubavad poliitikud, et laenu võetakse üksnes suurte taristuprojektide rajamiseks, kuid on üsna ilmne, et tänu sellele vabaneb ka üksjagu maksudena kogutavat eelarveraha, mida saabki kasutada nii tasuta bussisõidu kinnimaksmiseks kui ka muudeks toredusteks.

Suurenev riiklik kulutamine jõuab hoogustuva tarbimise ja seeläbi kasvava käibemaksu ning aktsiiside laekumise ringiga riigieelarvesse tagasi, mida lisaks toidab ka kulutuste suurenemise tõttu kiirenev majanduskasv. Taas jõuavad kätte ajad, kus valitsusel on võimalik rääkida Euroopa rikastele riikidele järele ja siis neist ette minekust.

Ent pidu saab tihtipeale otsa siis, kui kõik on veendunud, et see ei lõpe enam iial. Ka aastal 2006 ei nähtud võimalust, et Eesti majanduses võiks mõni näitaja langeda ja ometigi oli riik kolm aastat hiljem sisuliselt käpuli. Aga eks pidulauda istudes ei mõelda ju järgmise hommiku peale.

Arved Breidaks

Viimased uudised