Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

kitsed

Kitsi oli sel nädalal võimatu mitte märgata. Nende vari ulatus Stenbocki majani välja ning kõigutas valitsust enne kui see esimesele istungile jõudis koguneda.

Kitsekasvataja Martin Repinskist ei teatud laiemalt suurt midagi, enne kui Keskerakonna volikogu ta ministrikandidaadiks nimetas. Kaks nädalat hiljem räägitaksegi ainult Repinskist. Kes kiidab, kes vangutab pead, kes viskab nalja. Repinski ja tema kitsed ei jäta kedagi külmaks.

Noore ettevõtja ministriks edutamine pani kulme kergitama. Võimalik, et tema valitsusse toomise ajendid olid mõnevõrra teised, kui mainitud seos kitsekasvatuse ja juustu toomisega. Kuid arvestades, et Eesti poliitikute noorele põlvkonnale heidetakse ette eluvõõrast maailmapilti, on noore ettevõtja asumine valitsusse olukorda tasakaalustav.

Ent juhtus see, mis avalikku ametisse püüdlevate ettevõtjatega tihtipeale juhtub – nende minevik saab nad kätte. Ettevõtjate minevikus sorides võib alati leida küsitavaid tehinguid ja konflikte, milliseid partei noortestuudios teeõhtuid korraldades mitte kunagi ei kogeta.

Ettevõtja minek poliitikasse ning, veel enam, saamine ministriks, tekitab alati küsimusi. Kahtlemata on ettevõtjal jalad rohkem maas, ta tunneb tänu isiklikule kogemusele hästi oma valdkonna kitsaskohti ja arvab teadvat ka lahenudusi neile.

Oma valdkonna väga hästi tundmine võib samas olla ka sellise ministri suurim puudus, sest kas jätkub tal oskust näha laiemat pilti, kitsedest kaugemale?

Võime mitte kapselduda ning näha tänu oma pealiskaudsusele elu laiemas vaates, teeb broileritest edukamad poliitikud. Broiler suudab paremini taluda otsustusprotsessi pikkust, uniseid koosolekuid ja kõike seda, mida demokraatia köögipool nõuab. Samas kui ettevõtja tahaks kõik need etapid vahele jätta ning härjal sarvist haarata ja ruttu midagi ära lahendada.

Et asjad kipuvad jääma venima ja takerduvad mingisuguste „mõttetute” asjade taha, sööb ettevõtjast poliitikul varem või hiljem närvid ära ja ta otsustab naasta oma liistude juurde. Siis patsutab broiler talle õlale ja võtab oma koha laua taga jälle sisse.

Arved Breidaks

PS.

Ah jaa, Võrumaal pandi sel nädalal nurgakivi uuele kitsefarmile, kuhu mahutatakse ära pooltuhat piimakitse. Kitsed on tegijad!

Viimased uudised