Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Millal on inimene õigupoolest vana? Kas siis, kui presidendivalimiste viiendas voorus põrkad vastu valget seina, mis tee sulgeb? Või kui toidupuuduses üksikul saarel nooremad kaaslased su laagrist välja üritavad ajada?

Varem või hiljem seisab poegade mässuga silmitsi iga mees. Ühelt poolt ütleb elukogemus, et see on paratamatus – nii nagu meie võtsime oma isadelt nende koha, teevad seda meiega nüüd me pojad – olgu siis bioloogilised või poliitilised.

Hea poeg annab vanamehele taandumiseks soliidsed võimalused – piisava aja, et leppida elu paratamatusega ning koha, et säiliks näiline üleolek. Kui seenior seda ära ei kasuta, olgu põhjused, millised tahes, juhtub see, mis ikka – kõik võetakse jõuga ja kõigil on piinlik ja kurb.

66-aastane Edgar Savisaar seisab silmitsi küllap ühe raskeima lahinguga, mis ta oma partei pärast on pidanud. 38-aastane Jüri Ratas on tulnud võtma seda, mida ta peab endale kuuluvaks – Keskerakonna esimehe kohta. Teisel katsel on võimalik varasem ebaõnn tasa teha või saada endale tiitliks „igavene teine”.

Savisaar, nagu kirjutas Postimees, pole allaandja. Seni on mässajad suunatud ukse taha ja uued „boroditšid” on partei haudejaamas koorunud kuue kuuga või kiireminigi. Kadri Simsoni leer aga jäi paigale ning nõudleb seda, mida noored ikka – kõike.

Siim Kallas (68) on vajunud mõttesse. Mida teha olukorras, kus su enda loodud partei tegi üksjagu palju selleks, et teenekas poliitik jääks presidendiks valimata? Kallas ei kontrolli Reformierakonda, kus noored said tüüri enda kätte. Otsustav lahing peeti 2014. aastal, kui Kallasest ei saanud peaministrit ja Taavi Rõivasest (37) sai.

Kas luua uus erakond? „See on keeruline,” sedastas Kallas Äripäevale. Muidugi on! Mees ju teab, millest räägib. Aga ta ikkagi ei välista partei loomist. Sõnapaari „mitte välistama” tuleb mõista kui üleskutset mõtte- ja eakaaslastele.

Vanad mehed mässavad, ega taha leppida partei auesimehe kohaga, sest au ei maksa poliitikas väga palju. Auesimeestega tahetakse koos vaid pilti teha, ei enamat.

Kriitikud peavad uue parteiga kuhugi väljajõudmist ilmvõimatuks missiooniks. Sama võimatuks peeti ka Vabaerakonna ja EKRE pääsu parlamenti, kuni see juhtus. Ja EKRE 66-aastane pealik Mart Helme jaksab küll. Miks ei peaks siis Kallas ja Savisaar jaksama?

Arved Breidaks

Viimased uudised