Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ajakirjanikud, kes olid neljapäeva õhtul tulnud vaatama Edgar Savisaare koguduse usukinnitus-riitust ning kuulama apostel Lengi jutlust, ei pidanud vaatemängus pettuma. Savisaare riik, mis novembris maa pealt pühiti, elab edasi tema koguduses, kus pole kaotatud usku, et see riik võib (tagasi) tulla.

Võrus on Savisaare kiriku hingehoidja töö enda kanda võtnud jumalamees Jüri Pallo. Neljapäevast koosviibimist sisse juhatades pöördub ta koguduse poole küsimusega: „Kas me ikka toetame Edgar Savisaart?”

Inimesed on häbelikud, ega vasta. Liiga palju on kaameraid, mis iga su liigutuse jäädvustavad. Nii palju võõraid ei osatud oodata. Kuna liikmeid on napivõitu, on ka julgustavat õlg-õla tunnet kasinalt. Päeval said paljud koguduse liikmed kõne, kus helistaja soovitas tungivalt pastoraati mitte minna. Kes aga kohale siiski tulid, need ei kõhkle.

„Karmen, kas sa toetad Edgar Savisaart?” esitab Pallo konkreetse küsimuse.

„Loomulikult toetan,” kinnitab Karmen.

„Mis sa selle heaks teed?”

„Valimistel tuleb otsida teisi selliseid, kes toetavad ka Edgarit ja tuleb selleks kõvasti tööd teha, nagu alati enne valimisi,” vastab Karmen.

Äsja Mika Valtari „Riigi saladust” lugenuna ei saa ma kuidagi lahti tundest, et umbes sarnane meeleolu valitses ka 2000 ja rohkem aastat tagasi Jeruusalemmas väikestes seltskondades, kus oldi kindlad, et Jeesuse surnukeha mitte ei varastatud hauast, vaid ta tõesti on üles tõusnud ja end valitutele ilmutanud. Tuli vaid oodata tema riigi saabumist.

Müütiline Savisaar

Apostel Heimar Lenk tabab suurepäraselt meeleolu ja esitab kõne, milles räägib Edgarist, kes andis inimestele korteri, kui need olid peavarjuta, kes hoiatas meid Euroopa Liidu eest, mis kipub nüüd lagunema, kes tunnustas Donald Trumpi siis, kui tema üle veel ilguti. Ning mis peamine: Edgar ehitas kiriku, mille valgele seinale on kuldsete tähtedega kantud tema nimi.

Pole kahtlust, et lähimad kaasvõitlejad loovad Edgar Savisaarest müütilist olendit. Poleks ime, kui aja möödudes „avastatakse” tal ka ravitsejavõimed, sest kristalne ettenägemisvõime (mis on ju peaaegu nagu selgeltnägemisvõime) on tal juba olemas.

Võrus toimunud koosviibimine oli tõestuseks, et Jüri Ratasel pole õnnestunud Keskerakonda liita ja Heimar Lenk ei varja, et nüüd jäädakse ootama, kas ka mõnes teises Eesti linnas Savisaare nimekiri valimisteks üles seatakse. Tallinnas on see vägagi tõenäoline ning kui see juhtub, ei saa kodurahust Keskerakonnas veel niipea rääkida.

Ametlik Keskerakond reageeris sündmusele reede hommikul aseesimees Mailis Repsi isikus, teatades, et Võru nn põliskeskerakondlased on lihtsalt ühed segadusetekitajad, kellele ei maksa tähelepanu pöörata. Lisati, et Jüri Pallo parteist väljaviskamine on juba otsustatud.

Ent kahju oli juba sündinud. Savisaarlased kinnitasid Võru näitel, et nad pole loobunud plaanist võtta revanš mulluse kaotuse eest parteijuhi valimistel ning maksavad kätte kandideerides Keskerakonna vastu.

Lähemad kuud näitavad, kas Savisaar saab võimaluse naasta või tuleb apostlitel leppida üksnes jutlustamisega tema kunagistest ime- ja vägitegudest.

Arved Breidaks

Viimased uudised