21. nädal: poliitikud ja pragmaatikud
Avaldatud: 28 mai, 2017Kui poliitik eksib kirjutatud või kirjutamata seaduse vastu, on tal kaks võimalust: võtta poliitiline vastutus ja lahkuda talle usaldatud ametist või jätta vastutus võtmata ning võtta palka edasi.
Lõppev nädal pakkus Keskerakonnaga seoses poliitikute kahte moodi reageerimist skandaalile. Nädala keskel sai teatavaks, et riigihalduse minister Mihhail Korb oli Haapsalus öelnud sõnu, mida ükski valitsuse liige pole seni öelnud, sest Eesti ministrid ei saa kahelda NATOsse kuulumise vajaduses.
Korb võttis kiiresti poliitilise vastutuse, lahkus ametist ning peaminister Jüri Ratasel tuleb taas selgitada, kas leping Putini parteiga on ikka nii jõuetu, kui meile räägitud on.
Ratast tuleb tunnustada selle eest, et Korbiga seotud asjaolude teatavaks saamisele ei järgnenud hämamist, vaid tegutseti resoluutselt – kui kodanik Korb võib NATO vajalikkuses kahelda, siis Eesti valitsus seda ei tee. Niisamuti konkreetne oli lugu uurimise alla sattunud Tallinna abilinnapea, keskerakondlase Arvo Sarapuu suhtes, kes samuti sel nädalal töökoha kaotas.
Hämamist kasutas Keskerakond aga Võrus, kus juba märtsist vindub linnavolikogu liikme ja ASi Võru Vesi juhi Jüri Miksi purjus peaga sõitmise skandaal. Pärast seda, kui sai teatavaks, et Miks oli autoroolis kriminaalses joobes, esitas ta 11. aprillil ASi Võru Vesi nõukogule lahkumisavalduse, nagu üks poliitik sellisel juhul käituma peabki. Võru Vee juhataja koht antakse poliitiliste teenete eest, mitte pole konkursi korras mehitatav.
Üllatuslikult võttis Miks aga enne 19. mail toimunud nõukogu istungit lahkumisavalduse tagasi ehk loobus oma teo eest poliitilise vastutuse võtmisest ning seadis kogu linnavõimu äärmiselt rumalasse olukorda.
Jüri Miksi sellise otsuse garanteeris Keskerakond, kellel on Sotsiaaldemokraatide ja valimisliidu „Võru väärib võimekust” koalitsioonis vetoõigus. Volikogu keskerakondlasest esimees Andres Visnapuu põhjendas Miksi jätkamist ametis sõnadega, et „paljud protsessid on hetkel pooleli, uuel mehel läheb sisseelamiseks vähemalt 3-4 kuud, selle ajaga on uued valimised ja aeg on näidanud, et siis on muutunud ka juht.”
Halloo! Poliitik ootab kriminaalasjas kohtuistungit, mille puhul on jutt „pooleliolevatest protsessidest” lihtsalt kohatu. See olnuks sama jabur, kui Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas hakanuks Arvo Sarapuu juhtumi puhul rääkima, et tegelikult on Sarapuul ju pealinna prügiveos suured teened ja paljud asjad on veel pooleli, ootame ikka kohtuotsuse enne ära…
Niisama kohatu on ülejäänud Võru võimupoliitikute abitu kätelaiutamine, et nemad tahaksid Miksi lahkumist küll, aga Keskerakond ei laskvat. See on vale jutt. Kui Anti Allase sotsid ja Kalev Ilvese valimisliit tõesti sooviksid Miksi lahkumist, siis oleks nende poliitilise kontrolli all olev ASi Võru Vesi nõukogu juba ammu ta juhatuse liikme kohalt tagasi kutsunud. Ja kui nõukogu ei allu omaniku tahtele, tuleb see aktsiaseltsi üldkoosoleku poolt välja vahetada.
Võimupoliitikutel puudub oma sõnade järgi tegutsemiseks aga tahtmine, sest kaalul on nende endi heaolu. Kui Jüri Miks sunnitaks veefirma palgalt lahkuma võib ta lahkuda ka linnavolikogust, kus tema asendusliige Gert Goršanov praeguse võimuliidu tõenäoliselt lammutaks. Jõudu tal selleks on.
Asjaga venitades üritatakse aega võita lootuses, et jõustunud kohtuotsuseni jõutakse alles sügisel, ideaaljuhul pärast valimisi, sest siis poleks sellel poliitikute praegustele töökohtadele enam nagunii mingit tähendust.
ARVED BREIDAKS