Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

irl

Isamaa ja Res Publica Liidu suurkogu valis laupäeval parteile uue esimehe, kelleks napilt võinuks saada naine, kuid konservatiivid said sellest kiusatusest üle.

Parafraseerides Toomas Hendrik Ilvest, siis see, mis tõi IRLi siia, ei vii neid enam edasi. IRL on kaotanud oma toetajaid käredamale EKRE-le ning teises tiivas lehvitavale Vabaerakonnale. Sisemisi vastuolusid pole ka 11 aastat pärast Isamaaliidu ja Res Publica ühinemist suudetud ületada, mistõttu räägitakse endiselt kahest rivaalitsevast poolest selles erakonnas.

IRLi reiting on vajunud allapoole poliitika veepiiriks olevat viieprotsendist valimiskünnist ning üha rohkem on kõrvaltvaatajad küsimas mitte seda, kuidas IRL peaks edasi minema, vaid kas üldse peaks.

Alates fiaskoga lõppenud 2015. aasta valimiskampaaniat ei ole IRL-i juhtkond leidnud head vastust küsimusele kuidas edasi minna. Reformierakonna võimuperiood sai küll mullu murtud, mida taandunud esimees Margus Tsahkna üheks oma ametiperioodi saavutuseks pidas, ent loodetud edu see IRL-ile ei toonud.

Kuigi ainus parempoolne erakond praeguses kolmikvalitsuses on rõhutatult rääkimas, et tänu neile on suuremad rumalused valitsuses tegemata, on fakt see, et tänu IRLile sai Eestis vasakvalitsus ülepea võimalikuks.

Uue esimehe valimine loob võimaluse muutusteks. Tsahkna, kui praeguse valitsuse ühe arhitekti, taandumine annab tema toolil istet võtvale Helir-Valdor Seederile võimaluse järele mõelda, kas valitsuses jätkatakse kuni viimse hingetõmbeni või üritatakse opositsioonis olles üles leida kaduma läinud hääled.

On ka kolmas tee, mida kasutas Res Publica kümnend tagasi. Enne seda kui toonased Isamaaliit ja Res Publica teatasid aprillis 2006 kahe erakonna ühinemisest, oli Res Publica, 2001. aasta valimiste võitja, toetus langenud 3 protsendile. Praegune olukord ei erine toonasest seega kuigi palju.

Ent erinevalt 2006. aastast ei ole praegu ükski erakond üles näidanud vastutulelikkust IRL organiseeritult üle võtta. Tõsi, siit-sealt on kostunud üleskutseid üksikutele poliitikutele stiilis „eesti poisid tulge üle, saate kõhud täis ja jõuluks koju”, kuid kogu erakonna liitmisest pole ei Vabaerakond, EKRE ega Reformierakond huvitatud.

Asjade seis pakub Seederile, kui endisele isamaalasele, ka võimaluse tunnistada IRLi reanimeerimine ebaõnnestunuks ning asutada selle riismetele uus erakond, mis prooviks kõnetada endisi Isamaaliidu valijaid, kellel veel meeles sajandivahetuse ajad.

ARVED BREIDAKS

Viimased uudised