Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

liha

Ajal, mil valitsuse tegevuse põhiaur läheb uute maksude leiutamisele ning riigivõla kasvatamisele, leidub ka paremaid uudiseid, mida pakkus sel nädalal Põlvamaa Vastse-Kuuste vald, kus sai taas käima kohalik lihatööstus.

Sündmuse muutis märkimisväärseks kaks peamist asjaolu. Esiteks on see üle pika aja üks positiivne lugu lihatootmise poolelt, mis on juba pikki aastaid teinud vähikäiku.

Seakasvatuse allakäik sai alguse 2012. aasta märtsis, kui Venemaa kehtestas keelu Euroopa Liidust elussigade sisseveole. See paiskas segi paljude Eesti seakasvatajate äriplaanid, tekitas turul ülepakkumise ning tõi liha hinnad alla.

Paar aastat hiljem järgnenud seakatku puhang, mis hävitas mitmed farmid ning tõi kaasa sealiha turustamispiirangud, pani ootamatult kahtluse alla kogu Eesti seakasvatuse tuleviku ning muutis Eesti importlihast sõltuvaks maaks.

Turbulentsetes oludes oli Atria Eesti ASile kuulunud Vastse-Kuuste lihatööstus üks ohvritest, mis eelmise aasta alguses tootmise efektiivsemaks muutmise nimel toodi.

Asjaolu, et Soome firma poolt kinni pandud lihatööstuse Eesti ettevõtjad aasta hiljem taas avavad, oli teine oluline põhjus, miks Vastse-Kuuste vabriku avamine nii suurt tähelepanu sai.

Eesti maakapitalistide, keda hellitlevalt ühistuks kutsutakse, soov lihatööstuse abil turul riske maandada ning väljuda pelgalt tooraine-tarnija rollist, kes turu kõikumistest üldjuhul kõige enam kaotab, on kahtlemata kaasaelamist väärt.

Kerge ei saa uuel tulijal kindlasti olema. Nagu Ühistu Eesti Lihatööstus juhatuse liige Mart Luik Lõunaeestlasele kinnitas, on tootmine lihtne, aga katsu sa kõik toodetu ka maha müüa.

Isegi juhul, kui kogu kasutatud liha on kodumaine ja ka vorstmaakrid omakandi inimesed, pole see tarbija ostueelistuse puhul alati määrava tähtsusega. Lõppude lõpuks on see lihtsalt vorst, mida seal tehakse ja vorstist pole poeletil puudu.

Uue tööstuse lisandumine suurendab konkurentsi lihaturul, kuid esialgu pole üheselt selge, kelle arvelt uus firma kasvama hakkab. Arvestades, et tarbijale lubatakse pisut kallimat kaupa, minnakse eelkõige konkureerima teiste, samuti Eestimaiste väiketööstustega.

ARVED BREIDAKS

Viimased uudised