Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tänavused Euroopa päeva üritused on pühendatud Euroopa Parlamendi valimistele ning Eesti Euroopa Liitu kuulumise 15. aastapäevale.

Euroopa päeval, 9. mail astuvad Euroopa Parlamendi valimiste esinumbrid Ivo Linna juhtimisel Tallinnas, Vabaduse väljakul üles ERRi ekraanilt tuttava saate „Reis ümber Eesti“ eriformaadis. Päeva jooksul toimuvad kontserdid, kus esinevad Sissi, Jurjak (Rumeenia), Ivo Linna, Antti Kammiste, Supernova ja Uku Suviste. Lisaks mängitakse ELi riikide esinduste ning Eesti riigiasutuste osalusel traditsioonilist orienteerumismängu (passimängu), mille peaauhinnad on klassireis Brüsselisse ning kupongid reisimiseks vabalt valitud sihtkohta Euroopas.

Alates 1. maist toimuvad Euroopa Liidu sünnipäeva tähistavad üritused lisaks Tallinnale veel üheksas Eesti linnas. Kõigis linnades on kohal rändtelk, kus toimuvad tunniajased kohtumised Euroopa Parlamenti pürgivate kandidaatidega „Reis ümber Eesti“ telesaate formaadis. Vestluse vahepeal teeb muusikat ansambel Supernova ning pärast saateformaadis kohtumise lõppu teeb Ivo Linna koos Antti Kammistega ja bändiga Supernova pooletunnise muusikalise etteaste. Kuna Tartus tähistatakse Euroopa päeva samuti 9. mail, ei ole seal küll „Reis ümber Eesti“ saadet koos Ivo Linnaga, kuid sealgi on kavas Euroopa Parlamendi saadikukandidaatide arutelu ja meelelahutusprogramm.

Reedel, 3. mail saab end Eesti Välispoliitika Instituudi ja Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse juhitaval konverentsil Vabamus viia kurssi Euroopa Parlamendi valimiste eel kõige põletavamate küsimustega Prantsusmaal, Saksamaal, Poolas ja Rootsis. Väliseksperdid vaagivad ka valimiste võimalikke tulemusi ning nende mõju Euroopale järgmise nelja aasta jooksul.

Euroopa päeva üritused:

– kolmapäeval, 1. mail kell 11–14 PAIDE keskväljakul koos Rattaralliga

– neljapäeval, 2. mail kell 16–18 PÄRNUS Martensi väljakul koos OTT turuga

– laupäeval, 4. mail kell 12–14 HAAPSALUS Jüriöö 11 koos kohalike tootjate turuga

– teisipäeval, 7. mail kell 16–18 PÕLVA keskväljakul koos kohalike toodete laadaga

– kolmapäeval, 8. mail kell 15–17 VÕRU keskväljakul koos laadaga Uma Mekk

– neljapäeval, 9. mail kell 15–20 TALLINNAS Vabaduse väljakul koos saatkondade, riigi- ja linnaasutuste ning Euroopa riikide kultuuriesinduste väljapanekutega

– neljapäeval, 9. mail kell 15–21 TARTU kesklinnas koos linnavalitsuse ja noorteorganisatsioonidega

– reedel, 10. mail kell 15–18 SILLAMÄE keskväljakul koos laadaga

– laupäeval, 11. mail kell 11–13 VALGA keskväljakul koos Piirilaadaga

– pühapäeval, 12. mail kella 12–15 RAKVERE keskväljakul koos ohutuspäevaga

Taustteave:

Euroopa päeva üritusi korraldavad Euroopa Komisjoni Eesti esindus ja Euroopa Parlamendi büroo Eestis, Riigi Tugiteenuste Keskus ja Europe Directi teabekeskused. Kõigi ürituste programm on osalejatele tasuta.

Mis on Euroopa päev?

Euroopa päeva tähistatakse 9. mail. Sel päeval 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast kirjutatigi alla sellise organisatsiooni asutamise lepingule ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.

Lisainfo Euroopa päeva kohta:

www.euroopapaev.ee

Faktileht „Koos kasvamine: EL on Eestit toetanud alates 2004. aastast”:

https://ec.europa.eu/estonia/sites/estonia/files/docs/factsheet_growing-together_et.pdf

Lisainfo 3. mai konverentsi kohta:

https://efpi.icds.ee/et/euroopa-parlamendi-valimised-2019-kas-raputus-euroopa-liidu-poliitikale/

Kommentaarid

Viimased uudised