Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru Linnagaleriis avatakse esmaspäeval, 28. oktoobril kell 17 kolm erinevat näitust.

I korruse galeriis Toomas Kaskmanni maalinäitus „AJAAKEN”

Toomas Kaskmann: „Lapsepõlv algas L-Virumaal Rutja külas. Sealne rannaküla oli niivõrd mitmekülgne ja rikkalik, et andis mulle ainest alateadvusse, mida sünteesides loomingusse vormida. Seega võin ennast häälestada erinevate teemade ja teostusstiilidega.

Minu loominguline tegevus sündiski läbi sisemise küpsemise, iseenda tundmaõppimise, analüüsi, võime vaadata ennast kõrvalt, anda hinnanguid. Teha endas sisemine puhastus ja küsida, mida ma elult tahan? Kokkuvõttes on see pühendumine ja elustiil.

Olen teinud ehteid ja skulptuure erinevatest materjalidest. Põhiliselt teen õlimaali ja pastelli, mingil määral ka söega. Samuti seina- ja mööblimaalinguid ning vanade maalide ja pildiraamide restaureerimistöid.”

II korruse galeriis Asteria maalinäitus „HISPAANIA VÄRVID”

Asteria maalinäitus „Hispaania värvid” toob vaatajani segatehnikas Hispaania teemalise maaliseeria, milles on tuntavalt kaasaegset impressionismi vürtsi.

Maalidel näeme suuri vabasid pindasid, palju rõõmsaid neoone ning vabasid karikaturistlikke tehnikaid.

Kunstnik ammutas selle näituse tarbeks inspiratsiooni 2022. aasta kunstiresidentuuris olles Hispaanias (Granada linnas). Teda kõnetas hispaania kohalike kunstnike pöörane värvikasutus, kontrastsus ja dekoratiivsus. Kunst on Hispaania kultuuris pjedestaalil ning kunstniku elukutse auasi. See üksi juba loob väga julgustava ning toetava pinnase kunstiga tegelevale inimesele.

Granada linna, kus Asteria elas, iseloomustab boheemlaslik kultuur, muljetavaldav moslemite kunsti pärand ning flamenco-roma kunst. Asteria sõnul: „Seal ei pidanudki suurt midagi tegema. Istusid maha ja kunst ise tuli sinuni.”

Maalikunstnik on enda loomingu jaoks inspiratsiooni kogunud erinevates paikades üle maailma, kuid tunneb ise, et just Hispaania on tema jaoks olnud üks viljakamaid ideede genereerimise paiku.

Tema „Hispaania värvid” maalidel on tunda eba-eestlaslikku vabadust ning julget väljendusstiili ning kohati ka (hispaania) moslemi kunstist tuttavaid mustreid. Sellel näitusel näeb killukesi nii hispaanlaste igapäevaelust kui ka kultuurile omaseid festivalipidustusi, nt hispaanlaste populaarseimat püha Dia de Muertos (surnutepüha) ja Las Fallas (nn-tulefestival).

Kunstnik kommenteerib muheledes: „Lähistroopilises kliimavööndis tegutsemine oli omaette raputav elamus. Aju salvestas kõik selle imelise, mida seal kogesin, ja sellest kogemusest jätkub veel aastateks inspiratsiooni. Selle näituse puhul ei pidanud kavandeid nö pintslist välja imema, need maalid tulid nii loomulikult ja kiirelt. Energeetika oli nii õige ja sellest saabki alguse igasugune tulemuslik inspiratsioonipuhang. See keskkond oli ideaalne kunstiloomeks,” selgitas kunstnik. Kunstnik on tänulik, et elu teda sinna viis ja ta kõike seda toredust publikuga nüüd jagada saab.

Asteria loomingut saab näha ka Instagramis @asteriastuudio nime all.

II korruse galeriis Danel Rinaldo isikunäitus „THEIA”

Theia on hüpoteetiline iidne planeedi massiga taevakeha. Hüpoteesi kohaselt eksisteeris see varases päikesesüsteemis ning põrkas hiiglasliku kokkupõrke hüpoteesi kohaselt umbes 4,5 miljardit aastat tagasi kokku noore Maaga.

Hüpoteesi kohaselt oli Theia Maa troojalane ning see oli umbes sama suur kui Marss, diameetriga umbes 6000 kilomeetrit. UCLA uue uurimuse kohaselt, mis põhines Apollo missioonide käigus Maale toodud kivimiproovidel, toimus Theia ja Maa vahel otsekokkupõrge.

Eelmise teooria kohaselt oli tegu ainult riivava kokkupõrkega. Mudelite kohaselt kogunes Theiast järele jäänud kiviräbu ümber Maa ja sellest moodustus Kuu. Mõned teadlased arvavad, et materjalist, mis paiskus Maa orbiidile, tekkis esialgu kaks kuud, mis hiljem ühinesid, vormides Kuu, mida me tänapäeval näeme. Theia teooria seletab ka seda, miks Maa tuum on suurem kui see peaks Maa suurusel taevakehal eelduste kohaselt olema.

Hüpoteesi kohaselt segunesid Theia tuum ja vahevöö Maaga. Theia nimetati titaan Theia järgi, kes oli kreeka mütoloogias kuujumalanna Selene, Heliose (Päike) ja Eose (Koit) ema. Ilma Theiata ei oleks elu maal! Ühtlasi on Theia nägemise titaan ja selge sinise taeva särav valgus. Ta on Hyperioni kaaslane.

Näitused on avatud kuni 05. jaanuarini 2025

http://www.vorulinnagalerii.ee/

Viimased uudised