Võltsingutele piir peale: Eesti traditsioonilised tooted saavad ELis kaitse
Avaldatud: 2 aprill, 2025Alates selle aasta 1. detsembrist saab Eesti eri piirkondadele omaseid traditsioonilisi käsitöö- ja tööstustooteid kaitsta Euroopa Liidu geograafilise tähisega. Geotähisega märgistamine suurendab tootjate õiguskindlust ja aitab tarbijatel eristada ehtsaid tooteid võltsingutest.
Tootjad, kes valmistavad traditsioonilisi, kindlale piirkonnale omaseid käsitöö- ja tööstustooteid, seisavad sageli silmitsi võltsingute ja ebaausa konkurentsiga. Alates selle aasta 1. detsembrist on tootjatel kogu Euroopas aga võimalik oma tööd kaitsta, registreerides traditsiooniliste käsitöö- ja tööstustoodete nimetusi geograafilise tähisena Euroopa Liidu tasandil. Vastava ELi määruse eesmärk on kasvatada kindla piirkonnaga seotud traditsiooniliste toodete (nt Solingeni noad, Limoges’i või Herendi portselan ja Madeira tikandid) nähtavust ja usaldusväärsust tarbija jaoks.
Ka Eestis valmistatakse tooteid, mille ainulaadsed omadused põhinevad juurdunud kohalikel traditsioonidel või toorainel – nii võiksid olla geograafilise tähise kaitse väärilised meie eri piirkondade ravimudad või Saaremaa dolomiit.
Seni on Euroopa Liidu tasandil olnud võimalik geotähisega kaitsta toiduaineid, veine ja piiritusjooke, nagu näiteks Parma sink ja šampanja. Eestist on ELis geograafiliste tähistena kaitstud Estonian Vodka ja sõir.
Milliseid tooteid uus geotähiste süsteem kaitseb?
Geotähisena saab kaitsta käsitöö- ja tööstustooteid. Käsitöötooted on tooted, mis on valmistatud täielikult käsitsi, käsitööriistade või digivahendite abil või kasutades mehaanilisi vahendeid, juhul kui käsitsi valmistatu on lõpptoote oluline osa.
Tööstustooted on tooted, mida toodetakse standarditud viisil, sealhulgas seeriatootmises ja masinate abil.
Käsitöö- ja tööstustooted peavad ELi tasandil kaitse saamiseks vastama kolmele tingimusele: toode peab olema pärit konkreetsest kohast, piirkonnast või riigist; selle teatav omadus, maine või muu tunnus peab olema põhiliselt seotud selle geograafilise päritoluga; vähemalt üks tootmisetappidest peab toimuma määratletud geograafilises piirkonnas.
Tootjad peaksid ettevalmistustega juba alustama
Tähiste läbivaatamine ja registreerimine toimub kahes etapis. Kõigepealt esitab tootjarühm või tootja taotluse määratud riiklikule asutusele – Eestis hakkab taotlusi vastu võtma Patendiamet. Seejärel hindab riikliku kontrolli läbinud tähist Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO), kes annab sellele lõpliku heakskiidu ja registreeringu.
Tootjarühmad võiksid varakult alustada oma toodete spetsifikaatide koostamist. Euroopa Liidu tasandi kaitset saab asuda taotlema alates 1. detsembrist 2025.
Geotähise märgistus aitab ära tunda ehtsat
Autentsete käsitöö- ja tööstustoodete võltsimine ja ebaaus konkurents viib traditsiooniliste käsitööalade hääbumise ja maapiirkondade elanikkonna vähenemiseni. Uue määrusega kehtestatud kindlad tingimused, mis on seotud selliste toodete päritolu, maine ja tootmisetappidega, aitavad kaitsta ja arendada kultuuripärandit ja traditsioonilist oskusteavet. Samuti hõlbustab toodete selge märgistamine geotähisega teha tarbijatel teadlikke ostuotsuseid, aidates neil tunda ära ehtsaid tooteid.
Ühtse kaitsesüsteemi puudumine ELis on suurendanud tootjate kulusid ja õiguskindlusetust ning põhjustanud tarbijate seas segadust. Määrus tagab geograafiliste tähiste lihtsa ja tõhusa kaitse, mis võimaldab tootjatel keskenduda oma põhitegevusele ja laiendada müüki kolmandates riikides.