Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võitja Uku Zolgo. Foto: Kärt Petser

Täna toimus Viljandis XIV Üleriigiline võistumängimine, millest võttis osa 49 7–19-aastast poissi ja tüdrukut üle Eesti. 500 euro suuruse peaauhinna viis koju Mooste Rahvamuusikakooli lõõtsaõpilane Uku Zolgo. Viimased kaks aastat on võistumängimine toimunud piirangute tõttu veebis, sel korral õnnestus taaskord koguneda Viljandisse Pärimusmuusika Aita. 

Alates 2009. aastast on Eesti Pärimusmuusika Keskus korraldanud muusika- ja huvikoolides või eraõpetajate käe all pärimusmuusikat õppivatele lastele ja noortele võistumängimisi. Ka sel korral võisteldi eraldi pillirühmades, vastavalt muusikaga tegeletud aastatele jaguneti omakorda mängurühmadesse. Avatud oli ka eraldi rühm pärimuslikule omaloomingule.

„Mul on hea meel tõdeda, et pärimuskultuur ja -muusika ei ole mitte üksnes vanade ja juba tuntud tegijate pärusmaa, vaid igal aastal leiab üha rohkem lapsi ja noori tee sellesse põnevasse maailma,” rääkis Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa ning kiitis kõiki noori, kes julgevad omavahel mõõtu võtta.

Kõik osalejad pidi ette valmistama kaks eriilmelist vabalt valitud pilli- või laululugu Eesti pärimusmuusikast. Tingimuseks oli see, et üks lugudest pärineks esitaja kodukandist või on mängijaga muud moodi seotud.

„Muljed on väga positiivsed, sest kuulda ja näha sai väga erinevat taset, pille oli väga erinevaid,” jagas žüriiliige Tarmo Kivisilla. Tema sõnul oli Grand Prix’ ehk peaauhinna võitja Uku Zolgo pillimäng perfektne. “Hästi viimistletud, põhimõtteliselt võiks kohe plaadi peale panna. Ta on saanud väga head juhendamist,” kiitis Kivisilla.

Žürii hindas iga mängija individuaalset lähenemist ning meisterlikkust – pilli tehnilist valdamist ja lavalist olekut. Kuna osalejaid oli palju, moodustati kaks eraldi žüriid, kuhu kuulusid Kati Soon, Katariina Tirmaste, Kärt Tambet, Tarmo Kivisilla, Juko-Mart Kõlar ja Tiia Teder.

Grand Prix’ võitja sai Eesti Kultuurkapitali stipendiumi suuruses 500 eurot. Sel suvel saab ta esineda ka Viljandi pärimusmuusika festivali avamisel. Iga rühma parimad said auhinnaks võimaluse teha ühe žüriiliikme või oma pilli professionaaliga inspiratsioonitund ning kõik osalejad said Eesti Pärimusmuusika Keskuselt ka tänukirja ja noodiraamatu. Eriauhinnana jagati välja ka Laste ETNO ja Eesti ETNO 2022 laagri stipendiumid ning TÜ Viljandi kultuuriakadeemia stuudiopäev.

Nimekiri võitjatest:

Avatud klass I parim: Hermiine Margareete Parik
Avatud klass III parim: Kata Karlis
Eripreemiad omaloomingu eest: Randmar Tuulemäe ja Marten Kaljas
Väikekandle I parim: Anna-Riin Laidre
Väikekandle II parim: Herta Ida Udikas
Rahvakandle II parim: Mirjam Kana
Kannelde parim: Iiris Kees
Eripreemiad: Silina Liht, Karola Puskar ja Marina Alla
Poogenpillid II parim: Piibe Põld
Poogenpillid III parim: Bibi Loore Pilipenko
Poogenpillid IV parim: Jakob Ermann
Teppo lõõts parim I: Zachary Davis
I Karmoška parim + eripreemia: Juhan Koppel
II karmoška parim: Andro Ojakäär
II Teppo lõõts parim: Helir Hoop
Karmoška III parim + eripreemia läbitunnetatud traditsiooni eest: Katariina-Nelli Tiisler
Teppo lõõts parim III: Vihur Põld
Grand Prix: Uku Zolgo
Eripreemia: Viktoria Misnik
Eriauhind: Mirtel Metsmaa, Oliver Merilo, Kata Karlis ja Kertu-Liis Õnnis

Võitja Uku Zolgo. Foto: Kärt Petser

Viimased uudised