Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: rms Richard Põder

Ööl vastu eilset esmaspäeva 12. maid harjutasid sõjaväepolitsei ajateenijad õppuse Siil 2025 raames komandanditunni läbiviimist, mis sai võimalikuks tänu Võru vallas asuva Sulbi küla lahketele elanikele.

Juba 10. mai pärastlõunal seadsid ajateenijad Võru vallas Sulbi külas tee äärde plastmassist tõkked. Kohalikud päästjad täitsid need veega ning kontroll-läbilaskepunktide taristu oligi valmis. Öö saabudes seadsid sõjaväepolitsei võitlejad end tõkete juurde valvesse ning algas komandanditund.

„Komandanditunni harjutuse üks osa on teavitus ja teine osa sellest on jõustamine, kus patrullid liiguvad mööda asula tänavaid ja kontrollivad, et tsiviilisikud oleks kodus,” ütles sõjaväepolitsei operatiivteenistuse ülem major Allar Tulik.

„Me peatame kontroll-läbilaskepunktis isiku ja kontrollime tema dokumente,” selgitas üksuse ülesandeid rühmaülema abi lipnik Hanna-Liisa Valgi. „Kui leiame midagi kahtlast, teeme ka isiku ja masina läbiotsimise.”

Tegelikult keegi inimeste liikumist ei piiranud. Samuti ei juhtunud midagi, kui kontrollpunkti jõudnud autojuht oma dokumente ei esitanud. Aga ajateenijatele oli harjutus väljaõppe käigus omandatud teadmiste praktikas läbi proovimiseks oluline ning sellisena Eestis ka esmakordne.

„See väljaõpe on üks suur õppetund Ukraina sõjast,” ütles major Tulik ning märkis, et Ukraina linnades jõustatakse komandanditund praegu igal ööl. Tema sõnul saab komandanditunnil olla kaks eesmärki – tagada oma üksuste vaba liikumine ning kaitsta kohalike inimeste vara võimalike rüüstajate eest. „Kohalikud on olnud väga toetavad ja me tunneme tõesti, et me oleme siia teretulnud,” lisas major Tulik.

Sulbi külaelanike vastutulelikkus oli harjutuse õnnestumiseks võtmetähtsusega. „Siin toimuvad õppused tõstavad inimeste turvatunnet,” ütles Roosi talu peremees ja kaitseliitlane Aivar Rosenberg.

Kapral Rosenberg on ise aktiivne Võrumaa maleva kaitseliitlane. „Ma usun et terve küla on hetkel kõigi nende asjade poolt ja et kaitsetahe on väga kõrge,” ütles Rosenberg ning lisas, et „Meil on, mida hoida.”

Õppus Siil 2025 on kaitseväe selle aasta suurim õppus, mille käigus harjutatakse nii sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui liitlasriikide sõdurid. Rahvusvahelise osalejaskonnaga õppusel osaleb enam kui 16 000 Eesti ja liitlasvägede võitlejat.

Video on siin:

Viimased uudised