Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: rms Oliver Paaksi

Pühapäeval, 8. detsembril lõppesid õppuse Pikne aktiivsed tegevused ründavate ja kaitsvate lahingutega maastikul. Järgnev nädal toob liitlasüksustele lahinglaskmised Sirgala harjutusväljal.

„Prantsusmaa on näidanud oma võimet vajadusel väga kiiresti oma üksused kohale tuua ja neid  integreerida meie tegevustesse, sealhulgas katta meid mobilisatsiooni läbiviimisel,” ütles Eesti diviisi ülem ja õppuse Pikne juht kindralmajor Indrek Sirel. „Õppuse enda raames said reservväelased diviisi õhutõrjepatareist harjutada õhutegevusi, mille üle nad olid väga rahul. Lisaks Eesti merevägi, kes sai harjutada koostööd Prantsuse laevadega.”

Õppuse Pikne esimese nädala põhitegevused toimusid peamiselt Põhja- ja Kirde-Eestis ning Soome lahel ja selle raames harjutas NATO oma vägede kiiret siirmist konfliktipiirkonda, nende integreerimist mitmerahvuselisse lahingugruppi Eestis ning omavahelist koostööd ohu tõrjumiseks nii maal, õhus kui merel. Õppus jätkub Prantsuse, Ühendkuningriigi ja Läti üksuste lahinglaskmistega Sirgala harjutusväljal.

Lisaks kaasati õppusele kaitseväe juhataja ettepanekul 3.-15. detsembrini paindliku lisaõppekogunemisel näol 1. jalaväebrigaadi pioneeripataljoni reservväelased ning 3.-8. detsembrini diviisi lühimaa õhutõrjepatarei reservväelased.

Diviisi õhutõrjepatarei lühimaa Piorun raketirühm lahkformeeriti täna hommikul. Kuue päeva jooksul said reservväelased meelde tuletada üksuse lahingvalmiduse saavutamiseks vajalikke teadmisi ja oskusi, seadsid käsitulirelvad normaaljooksule ning seejärel asusid täitma ülesandeid, mis ootavad neid sõjaajal: toetasid samuti lisaõppekogunemisel osalenud pioneerikompanii rännakut, tõrjusid vastast Kirde maakaitseringkonna lahinguala õhuruumis ning lihvisid hävitajate ja kopterite vastu tegutsemist.

„Tegevust oli väga palju, meie tegevväelastest ülemad ja õhuväelased tegid eeskujulikku tööd luues meile põnevat õppust ja see andis meile kui sõjaajaüksusele ikka väga palju juurde,” ütles diviisi õhutõrjepatarei reservväelane nooremseersant Toomas Erapart. „Saime reaalelus jälgida, kuidas erinevad õhuvahendid liiguvad, kui kiiresti nad suunda muudavad ja kuidas endale valida positsiooni selliselt, et sind ei avastataks ning kuidas pärast raketi välja laskmist liikuda ära selliselt, et säilitada tegutsemisvalmidust igal hetkel,” lisas nooremseersant Erapart.

„Me oleme väga tänulikud Eesti õhuväele ja liitlastele, kes aitasid meil harjutada neid tegevusi, mida õhutõrjel sõjaajal vaja läheb,” ütles diviisi õhutõrjepatarei patareiveebel veebel Aaron Lee Baum. „Me seadsime endale erinevaid keerulisi väljaõppe eesmärke ja stsenaariumeid, mängides läbi mõningaid olukordi, mida antud rühm ei ole varasemalt saanud läbi harjutada ning tänu erinevate osiste ning eriti reservväelaste tahtele ja valmisolekule said need kõik täidetud,” lisas veebel Aaron Lee Baum.

Õhutõrje tegevust lisaõppekogunemisel toetasid Eesti õhuvägi helikopteritega Robinson ning Prantsusmaa õhuvägi hävitajatega Dassault Rafale.

Rahvusvaheline sõjaline õppus Pikne, mis kestab 2.-15. detsembrini, keskendub liitlaste siirmis- ja koostegevusvõimele Läänemere regioonis. Õppuse käigus harjutatakse liitlasvägede täiendavate üksuste kiiret siirmist Eestisse siin teeniva NATO mitmerahvuselise lahingugrupi ja Eesti kaitseväe toetuseks sõjaolukorras, seda nii meritsi kui õhu kaudu. Õppust juhib Eesti kaitseväe diviis ning lisaks kaitseväe ja Kaitseliidu üksustele osalevad õppusel liitlasüksused nii Prantsusmaalt, Ühendkuningriigist, Ameerika Ühendriikidest kui Lätist. Kokku osaleb õppusel ligikaudu 2000 kaitseväelast Eestist ja liitlasriikidest.

Siin on video:

Viimased uudised