Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

USA teadlased leidsid elu jälgi Veenuse planeedilt, kust varem polnud osatud otsida. Seni oli elu otsitud mujalt, peamiselt Marsilt.

Veenus on öötaevas üks heledamaid objekte ja nime saanud Vana-Rooma ilujumalanna järgi. Veenusel on temperatuur mitusada kraadi ja seda ümbritsevad väävelhapet sisaldavad pilved. Ootamatult aga leiti just sealt elu jälgi, vahendab New York Times.

Teadlased pole Veenuselt leidnud mikroobe, aga teinud teleskoopide abil kindlaks, et Veenuse atmosfääris leidub fosfiini – gaasilist kemikaali, mis tekib elutegevuse tagajärjel.

Mõned teadlased on skeptilised ja väidavad, et see võib olla mõnede muude protsesside tulemus. Teised aga märgivad, et sellest planeedist on mööda vaadatud, aga seal võis kunagi olla Maaga sarnanev elu.

Teadlaste väitel annab see leid aluse uurida Veenust põhjalikumalt. USA kosmoseagentuur NASA kavatseb nüüd tähelepanu rohkem Veenusele pöörata.

Veenust on kutsutud ka Maa kaksikplaneediks, see on Maaga peaaegu ühesuurune. Paljud teadlased arvavad, et Veenus oli kunagi kaetud veega ja sel oli atmosfäär, kus võis olla elu nagu Maa peal.

Päiksesüsteemi algusaastatel polnud Maa selline nagu praegu ja Veenus võis olla elukeskkonnana parem. Nüüdseks aga on Veenus muutunud.

Veenusel on temperatuur ligi 400 kraadi ja väga tihe atmosfäär, mis koosneb süsinikdioksiidist. Veenusele on püütud maanduda, seda tegid Nõukogude Liidu Venera programmi kosmoselaevad, aga need sulasid Veenuse pinnal mõne minuti jooksul.

Kuigi Veenuse pind on tulikuum, on selle atmosfääris kiht, kus temperatuur on 30 kraadi ja rõhk on sarnane Maa omale. Mitmed teadlased on varem oletanud, et seal võib olla elu.

Maa peal leidub samuti fosfiini, seda on loomade seede-elundites, väljaheidetes ja mujal. See gaas on väga mürgine. Seda toodavad aga Maa peal mikroobid. Veenuse atmosfääris on fosfiini tuhat korda rohkem kui Maa atmosfääris. Kuivõrd valgus pidevalt fosfiini hävitab, peab miski seda juurde tootma. Seda saavad toota ainult elusolendid. Samas on võimalik, et see tekib mingil muul moel.

Kui Veenusel mingi elu eksisteerib, peab see olema väga vastupidav äärmuslikele tingimustele. Mikroobid võisid elada Veenuse pinnal 700 miljonit aastat tagasi, aga tõusid õhku, kui planeet ära kuivas.

Viimased uudised