Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Oxfordi ülikooli tubakasõltuvust uurivate teadlaste grupi The Cochrane Tobacco Addiction Group poolt valmis hiljuti müüte murdev uuring, mis kinnitab, et e-sigaretid aitavad inimestel suitsetamisest loobuda tõhusamalt kui nikotiiniplaastrid või -nätsud.

Ehkki e-sigaretid on kasutusel olnud pea kümme aastat ja pikaajalise kasutamise kohta on tarvis täiendavaid uuringuid, kinnitasid teadlased uuringu lõppraportis, et võrreldes tavaliste sigarettide suitsetamisega on e-sigareti kasutamine kordades vähem kahjulikum. „Nüüd on olemas piisavad tõendid selle kohta, et nikotiiniga e-sigaretid suurendavad suitsetamisest loobumise tõenäosust võrreldes nikotiininätsude või –plaastritega,“ ütles analüüsi tegemist kaasjuhtinud dr Jamie Hartmann-Boyce Reutersile.

Teadlastegrupi liige, professor Caitin Notley rääkis uuringut tutvustades Medical Expressile, et  suitsetamine on globaalne terviseprobleem. Paljud inimesed, kes suitsetavad, tahavad lõpetada, aga ei suuda. „Erinevalt nätsust ja plaastrist, matkib e-sigaret suitsetamist. See aitab luua suitsetamisega kaasnevat tunnet ilma, et kasutaja ise ja teised inimesed tema ümber puutuksid kokku tavasigareti kahjuliku suitsuga, samas pakub võimalust tarbida nikotiini neile, kes seda vajavad,“ täpsustas professor Notley.

Professor Notley tõdes Medical Expressi intervjuus, et nüüd on usaldusväärsed kliiniliste katsete alusel saadud tõendid, mis näitavad, et nikotiini sisaldavad e-sigaretid on suitsetamise maha jätmisel rohkem abiks.

„Kuigi meil pole veel tõendeid e-sigareti tervise ohtudest pikas perspektiivis, näitavad olemasolevad tõendid seda, et e-sigaret on palju turvalisem, kui tubaka suitsetamine. Lühiajalised kõrvalnähud nagu kurguvalu või iiveldus, on samasugused nähtused, mis võivad ilmneda siis, kui kasutada teisi nikotiinivahetusteraapia võtteid nagu nikotiiniplaaster või -nätsud.”

Uuringutiim ei leidnud uuringute käigus selgeid tõendeid sellest, et e-sigaretid oleks kahjulikud tervisele. Kuid tõendid antud kahjuteguritest on ebamäärased, sest uuringute arv on veel väike ning uuringutes tõsiste tervise probleemide ilmnemine oli haruldane nii e-sigareti kasutajate, kui ka mitte kasutajate seas.

„E-sigaretid on arenev tehnoloogia. Uuematel e-sigarettidel on parem nikotiini kohale toimetamise võime, kui nendel, mis olid toodetud varasemal ajal. Uued uuringud on vaja läbi viia kinnitamaks hüpoteesi, et suitsetamisest loobumise õnnestumine võib olla kinni ka selles, millist tüüpi e-sigaretti kasutatakse.” Uuringuid e-sigarettide kohta on kavas jätkata ja täpsustada, kuid teaduses on üksmeel, et e-sigaretid on märkimisväärselt vähem kahjulikumad kui traditsioonilised sigaretid, kuid ei ole riskivabad.

Kommentaarid

Viimased uudised