Tel. 5897 3482‬
info@lounaeestlane.ee

Alates märtsi lõpust algab Stedingu maja kohvikus Vana-Võromaa pärimuskultuuri tutvustav loengusari. Projekti idee on välja kasvanud soovist aidata kaasa võru keele ja kultuuri säilimisele ja tugevdamisele.  
„Sattusin hiljuti lugema üht Õie Sarve mõtet, mis saigi antud loengusarja kandvaks talaks. See mõte seisnes selles, et tänapäeva ühiskonnas on traditsioonilised kultuurid moodsa maailma surve all ning seetõttu on traditsioonilise kultuuri kandjal oluline olla lisaks oma kultuuri sees elamisele võimalikult informeeritud ja teadlik oma pärandist,” räägib Vana-Võromaa pärimuskooli projektijuht Kristel Onno. „Vaid nii on võimalik oma pärandit liigsete välismõjude eest kaitsta.“
„Tekkis mõte luua koht, kus saab kultuuripärandit elus hoida, edasi anda ja tugevdada – luua ruum ja aeg teadjate ja teadmishimuliste kohtumiseks. Selleks kohaks on Vana-Võromaa pärimuskool ehk loengusari, kus tutvustatakse Vana-Võromaa põliselanikkonna erinevaid tavasid, rituaale, suulisi traditsioonide väljendusvorme, käsitööoskusi, looduse ja universumiga seotud tavasid ja nii edasi,“ sõnab Kristel. Loengud hakkavad toimuma teisipäeva õhtuti Stedingu kohvikus, iga kolme nädala tagant.
Vana-Võromaa pärimuskooli esimene loeng toimub 20. märtsil, kui pühade mõttest ja tavadest kodus ja kogukonnas tuleb rääkima looduslike pühapaikade ja rahvapärimuse uurija Ahto Kaasik. Järgmisel loengul ehk 10. aprillil tuleb jutuvestmistraditsioonist rääkima jutuvestja Piret Päär. Kõik loengud algavad kell 19 ja pilet maksab 3 eurot.
Vana-Võromaa pärimuskooli on lubanud loengut andma tulla veel näiteks Marju Kõivupuu, Kristel Vilbaste, Mikk Sarv, Anna Hints jt. Projekti läbiviimisel tehakse koostööd Võru Instituudiga ja projekti rahastab Rahvakultuuri Keskus.
Kommentaarid

Viimased uudised