Valitsus: Mootorsõidukimaksu vastuvõtmisega panustatakse puudega inimeste toimetuleku parandamisse igal aastal täiendavalt 9,1 miljonit eurot
Avaldatud: 29 juuli, 2024Riigikogu võttis täna vastu muudetud mootorsõidukimaksu seaduse, millega koos töötati puudega inimestele välja leevendamismeetmed.
Vastu võetud seadusega tõstetakse raske ja sügava puudega laste ning raske ja sügava puudega tööealiste toetust, makstakse ühekordset mootorsõidukimaksu mõju leevendamise toetust ja parandatakse abivahendite kättesaadavust. Kokku panustatakse puudega inimeste toimetuleku parandamisse muudatustega igal aastal täiendavalt 9,1 miljonit eurot.
Sotsiaalkaitseministri Signe Riisalo sõnul on investeeringud sotsiaalvaldkonda investeeringud meie inimestesse: „Mul on hea meel, et mootorsõidukimaks loob muuhulgas võimaluse tõsta raske ja sügava puudega laste ning tööealiste toetust ja et suureneb ka liikumisabivahendite kättesaadavus. Pooled erivajadusega inimestest omavad autot, kuid liikumisvabadust vajavad kõik ning seda on tarvis ka toetada, edasiminek selleks on nüüd loodud.“
Alates 2025. aasta 1. juunist tõstetakse raske ja sügava puudega laste ning raske ja sügava puudega tööealiste toetuseid. Samuti makstakse samadele sihtgruppidele 2025. aasta I kvartalis välja ühekordne mootorsõidukimaksu mõju leevendamise toetus. Ühekordse toetuse eesmärk on kompenseerida mootorsõidukimaksust tulenevat mõju puudega inimestele perioodil, mil mootorsõidukimaksu seadus on jõustunud, kuid puudega inimeste sotsiaaltoetused ei ole veel tõusnud.
Mootorsõidukimaksuga tõusevad järgnevad raske ja sügava puudega inimeste toetused:
- raske puudega (sh harvikhaigusega) laste toetus tõuseb 161,09 eurolt 180-le eurole
- sügava puudega laste toetus tõuseb 241,64 eurolt 270-le eurole
- raske puudega tööealise toetus tõuseb 34,78–49,09 eurolt 50-le eurole
- sügava puudega tööealise toetus tõuseb 43,47–53,70 eurolt 100-le eurole
2025. aasta esimeses kvartalis makstakse ka ühekordset mootorsõidukimaksust tuleneva mõju leevendamise toetust raske ja sügava puudega inimestele summades:
- raske puudega lastel (sh harvikhaigusega) 95 eurot
- sügava puudega lastel 142 eurot
- raske puudega tööealistel 60 eurot
- sügava puudega tööealistel 250 eurot
Lisaks võimaldatakse alates 2025. aasta 1. septembrist riigipoolse soodustusega abivahendeid soetada ilma eelneva puude raskusastme või vähenenud töövõime hindamiseta. Hetkel kehtiva süsteemi järgi on riigipoolse soodustusega võimalik saada abivahendeid ilma eelneva puude raskusastme või töövõime hindamiseta vaid vanaduspensioniealistel, lastel sõltub saadava soodustuse protsent (puude raskusastmega lastel 90%, ülejäänud lastel 50%) puude raskusastmest ja tööealistel on vaid üksikud abivahendid, mida on võimalik saada ilma eelneva puude raskusastme või töövõime hindamiseta.
Edaspidi ei ole enam ühelgi sihtrühmal riigipoolse soodustusega abivahendi saamise eelduseks tuvastatud puude raskusaste või vähenenud töövõime. Lapsed saavad abivahendeid 90%-lise riigipoolse soodustusega ja tööealised vastavalt abivahendite määruse loetelule. 2025. aasta algusest tõstetakse ka osa abivahendite riigiosalust. Nende hulgas on liikumisabivahendid, osaliselt inkontinentsustooted (sidemed, mähkmed) ja jalatsid.
Raske ja sügava puudega inimestele suunatud toetustega soovitakse leevendada täiendavast maksukoormusest tulenevat mõju, sest puudega inimeste suhtelise vaesuse näitajad on ülejäänud elanikkonnast märkimisväärselt kõrgemad. Puudega laste toetused tõusid viimati 2020. aasta algusest ja tööealiste toetuseid muudeti viimati 2016. aastal seoses töövõimereformiga.