Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: NATO
Peaminister Kaja Kallase juhtimisel osaleb Eesti delegatsioon Washingtonis 9.-11. juulil toimuval NATO tippkohtumisel.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Eesti jaoks NATO Washingtoni tippkohtumise peateemad NATO kaitse- ja heidutushoiaku tugevdamine, sealhulgas kaitsekulude tõstmine, Vene ohule vastu seismine ning Ukraina pikaajaline toetamine. „Tähistame Washingtonis NATO 75. aastapäeva ja see annab võimalus hinnata saavutatut, aga ka pühenduda allianssi julgeoleku edasisele tugevdamisele. Washingtoni tippkohtumisel on vaja teha julgeid otsuseid, mis kindlustavad meie inimeste ja Euro-Atlandi piirkonna pikaajalist julgeolekut,” ütles Kallas.

Samuti rõhutas peaminister, et Ukrainat puudutavad otsused Washingtoni tippkohtumiselt peavad aitama kindlustada Ukraina võitu ja Ukraina teekonda NATO liikmeks saamisel. „Ukraina vajab võiduks NATO pikaajalist sõjalist abi. Loodame tippkohtumisel vastu võtta tugeva liitlaste toetuspaketi Ukrainale. Samuti peame tippkohtumisel sõnade ja tegudega kinnitama, et Ukraina teekond NATOsse on pöördumatu,” märkis ta.

Kaitseminister Hanno Pevkuri sõnul on ja jääb NATO meie kollektiivkaitse nurgakiviks. „Madridi ning Vilniuse tippkohtumistelt tulid märgilised otsused – kinnitati ettepaigutatud kaitse strateegia ning uued kaitseplaanid, mille kohaselt kaitstakse kõiki liitlasi esimesest sentimeetrist. Liikmesriigid, sealhulgas Euroopa riigid, on suurendanud kaitsekulutusi ning arendavad uusi võimeid ja vägesid. Samas on selge, et ka Venemaa on oma sõjalise võimekuse arendamisele andnud järgmise käigu. Meie enda kaitse vajadused on kõrged ning Ukraina vajab meie toetust, mistõttu peab algav tippkohtumine andma sõnumi kriitiliste võimete eelisarendamise osas. See tähendab, et riigid peaksid järgmise 5 aasta jooksul keskenduma kiirendatud korras laskemoona, õhukaitse- ja kauglöögivõimekuste hankimisele. See omakorda tähendab ka, et peame liitlastega avama arutelu selle üle, kas 2% on piisav miinimum või peaks see tõusma 2,5-3%ni,” ütles kaitseminister Pevkur.

Lisaks Põhja-Atlandi Nõukogu kohtumisele toimub Washingtoni tippkohtumise raames NATO-Ukraina Nõukogu kohtumine, mille eesmärk on väljendada NATO ühtsust Ukraina jätkuval pikaajalisel poliitilisel ja praktilisel toetamisel. Kohtumisel keskendutakse ka NATO koostööle Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna strateegiliste partnerite Austraalia, Uus-Meremaa, Jaapani ja Lõuna-Korea ning Euroopa Liiduga. Samuti on plaanis vastu võtta tippkohtumise deklaratsioon ja NATO-Ukraina Nõukogu ühisavaldus.

10. juulil kõneleb peaminister Kallas NATO Public Forum’il koos Taani peaminister Mette Frederikseni, Tšehhi president Petr Paveli ja USA James Rischiga. Arutelu keskendub Euroopa ja Ameerika Ühendriikide transatlantilise sideme tugevdamisel. Kell 11:00 (Washingtoni aeg) algavat arutelu saab otseülekande vahendusel vaadata siit: https://www.youtube.com/watch?v=FTPSdOnAxvs.

9. juulil osalevad peaminister ja kaitseminister ka NATO 75. aastapäevale pühendatud pidulikul üritusel, mida võõrustavad USA president Joe Biden ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Peaminister Kaja Kallasel on tippkohtumise raames kavas ka mitmeid kahepoolseid kohtumisi.

8. juulil osaleb kaitseminister taskuhäälingu lindistamisel koos endise CIA direktori Leon Panetta, Läti presidendi Edgars Rinkēvičsi ja endise Horvaatia presidendi Kolinda Grabar-Kitarovićiga.

9. juulil osaleb kaitseminister Politico ja Die Welti korraldataval ümarlaual Läti ja Leedu kaitseministritega, kohtub meediaga, osaleb NATO kaitsetööstuse foorumil ning NATO kaitseministrite kohtumisel, mida võõrustab Varssavi julgeolekufoorum.

10. juulil osaleb kaitseminister lisaks tippkohtumise sessioonidele USA kaitseministri võõrustatud kohtumisel NATO kaitseministritele.

11. juulil osaleb kaitseminister NATO Public Forum raames tehisintellekti ja küberkaitseteemalisel arutelul.

Viimased uudised