Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõunaeestlane sõitis valimisööl läbi pidukohad, kus Võru volikokku pürginud parteid oma tulemusi ootasid. Esimene peatuspaik oli Võrumaa Toidukeskus, mille teisel korrusel istusid nagu ka neli aastat tagasi sotsiaaldemokraadid. Ainult et kui neli aastat tagasi oli sotside valimisstaabi uks kutsuvalt valla, siis sedapuhku oli see raudselt kinni ega avanenud ka raputades. Väljast oli näha, et paar meesterahvast tegid koridoris suitsu, aga needki panid ajakirjaniku lähenedes plagama. Ju siis ei tahtnud sotsid veel oma kaarte avada.

Järgmiseks ründasime Keskerakonna staapi. Kui neli aastat tagasi ootasid keskerakondlased oma tulemusi tollasele liikmele (nüüdse IRLi mehe) Gert Goršanovile kuulunud ja tänaseks suletud Chicago baaris, siis valimisööl olid nad reserveerinud noobli Georgi restorani. Võru keskerakondlastest enim hääli (143) kogunud Riigikogu liige Anneli Ott oli e-hääletuse tulemuste selgudes (ainult üks mandaat!) veel ärevas meeleolus ning avaldas lootust, et jaoskondadest õnnestub koguda rohkem. Kui minema sõitsin, olid kõikide keskerakondlaste pilgud naelutatud arvutiekraanile.

Reformikad eesotsas Kaveri, Saarmani ja Munskiga šeikisid neli aastat tagasi Tamula äärses Rannatares. Nüüd olid Reformi ja Kaveri teed lahku läinud ning reformikate esinumbriks uustulnuk Anti Haugas. Ka peopaik oli reformaritel sootuks teine – nimelt VVVle selja keeranud ärimehe Henni Nassari firma kontoris Võlsil, kus neli aastat tagasi oli VVV pidu. Minu kohale jõudes istusid teised reformikad lookas laua taga, aga nii Haugas kui Nassar olid sealt juba sääred teinud – arvatavasti sotside peole läbirääkimisi pidama. Kas neil õnne oli, seda ei tea, aga kuuldavasti olid noorsotsid neile lahkudes keskmist sõrme näidanud …

Nassari pool oli end mõnusasti sisse seadnud ka erukindral Johannes Kert, kes tegi endasarnase suuruse kohta küllaltki kehva tulemuse – ainult 43 häält. Kersnaid polnud.

Võru IRL oli end sisse seadnud Stedingu majas. Meeleolu polnud just kõige parem, sest minu kohale jõudes olid selgunud ka jaoskondade tulemused – IRL sai kolm mandaati, nagu ka Keskerakond ja Reformierakond, aga sotsid suisa 11 – kuid ka mitte kõige kehvem. Lubati olla tubli opositsioon.

Ränduris pidi olema EKRE pidu, aga ei leidnud ma sealt kedagi (Pepe ütles Facebookis, et pole siin midagi pidutseda, esmaspäeval vaja tööle minna) ja Valimisliidu „Võru eest” loojad, „Pommionu” Jüri Luik ja pastor Jüri Pallo olid end sisse seadnud Pallode hubases eramus Petseri tänaval.

Mis põnevat siis veel valimisööl räägiti? Imestati purjuspäi juhtimisega vahele jäänud Jüri Miksi suure häältesaagi üle – tervelt 130 häält! Keegi oli kuulnud, et häälte ostmisega tegelesid ka valimised võitnud sotsid. Arvati, et eks sotsid selle Keskerakonnaga ikka „diili” teevad. Imestati, et kuidas kõik valimisliidud volikogust välja jäid ja avaldati arvamust, et Kaver kui väga napilt volikogust välja jäänu peaks kindlasti oma hääled üle lugeda laskma.

Kõige uhkemad peod olid vaieldamatult sotsidel ja Keskerakonnal, Reformi ja IRLi omad jäid märksa tagasihoidlikumaks.

IRJA TÄHISMAA

Viimased uudised