Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Valga vald sai üle 300 tuhande euro toetust eakate, erivajaduste ja toimetulekuraskustega inimeste tööle aitamiseks.

Kevadel oli kohalikel omavalitsustel võimalik taotleda Euroopa Sotsiaalfondist raha hoolekandeteenuste arendamiseks. Toetati selliste teenuste arendamist, mis parandaksid eakate, erivajadustega ja toimetulekuraskustega inimeste ning nende lähedaste võimalusi tööl käimiseks. Valga vald esitas projekti „Tööturul osalemist toetavate hoolekandeteenuste pakkumine“ ning sai septembris ESF meetmest  positiivse vastuse toetuse eraldamise kohta.

Projekti eesmärgiks on võimaldada vajalikke sotsiaalteenuseid täisealistele hooldusvajadusega ja erivajadustega inimestele, et vähendada nende lähedaste hoolduskoormust. Samuti toetatakse erivajadustega inimeste toimetulekuoskuste arendamist, et nad saaksid siseneda tööturule või jätkata töötamist.

Projektiga rahastatakse täiendavalt koduhooldusteenust, arendatakse välja ja osutatakse isikliku abistaja ja tugiisiku teenust. Projekti raames palgatakse ka sotsiaaltöötajad, kes toetavad omaste hooldamist ning abistavad neid erinevates toimingutes. Lisaks rajatakse Valga linna eakatele ja puuetega inimestele päevakeskus, kus hakatakse pakkuma päevahoiu teenust. Päevakeskusesse asub tööle kaks tegevusjuhendajat, kes klientidega tegelevad, neid suunavad ja abistavad.

Vallavalitsuse esmaseks tegevuseks projekti käivitamisel on projektijuhi konkursi väljakuulutamine. Seejärel kuulutatakse välja hanked vajalike teenuseosutajate leidmiseks. „Tugiisiku ja isikliku abistaja teenuseid hakatakse erivajadustega ja toimetulekuraskustega inimestele loodetavasti pakkuma juba detsembrikuus. Päevakeskuse ruumid valmivad jaanuari lõpuks ning veebruarikuus on võimlik inimestel keskust külastada,“ selgitas puuetega inimeste juhtivspetsialist Marleen Ein. Abivajajaid suunavad teenustele vallavalitsuse sotsiaaltööteenistuse ametnikud. Samas võivad ka teenust vajavad inimesed ise või nende hooldajad ning abistajad pöörduda teenuse saamiseks vallavalitsuse sotsiaalteenistuse töötajate või piirkondlike teeninduskeskuste sotsiaaltöötajate poole. „Eesmärgiks on jõuda kõigi abivajajateni,“ rõhutas Ein, kelle sõnul loodab vald projekti lõpuks teenustega aidata ligi 250 inimest.

Projekti lõppedes teostatakse meeskonna poolt analüüs projekti toimimisest ja teenuste osutamise vajadustest ning tehakse vallavalitsusele ettepanekud teenuste edasise jätkamise vajaduse ja eeldatava mahu osas. Teenuseid on võimalik jätkata samas või ka erinevas mahus, samuti muuta rõhuasetusi või sihtrühmi. Teenuste sisulise jätkusuutlikkuse tagamisel on oluline ka jätkuv koostöö kohaliku omavalitsuse, mittetulundussektori ja kohalike ettevõtete vahel. Omavalitsusel on koostöö ja teenuste kontrollija roll, mittetulundusühingutel partneri roll spetsiifilistes valdkondades, ettevõtetel võimalused praktiliste lahenduste osas, näiteks erivajadustega inimeste tööle rakendamisel ja neile sobiva töökeskkonna loomisel. Rahastamise jätkusuutlikkust aitab tagada sotsiaalvaldkonna välisrahastuse kaasamine.

Projekti lõpptähtaeg on august 2020. Selle kogumaksumuseks on 431 720 eurot, millest toetuse summa 323 790 eurot ja valla omaosalus 107 930 eurot. Laekunud taotluste alusel eraldati omavalitsustele Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest ligi 3 miljonit eurot. SA Innovele esitatud 15 taotlusest said heakskiidu 13.

Projekti tegevuste rakendumisest ja teenuste osutamise algusest teavitatakse elanikkonda eelnevalt valla kodulehe ja Facebooki kaudu.

Viimased uudised