Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Valga vallavalitsuse ja Isamaalise Kasvatuse püsiekspositsiooni esindajad Tapa depoos Wabadusega tutvumas. Foto: Valga VV

Meenutamaks 100 aasta möödumist Eesti Vabadussõjast, asub 4. jaanuarist 2019 mööda omaaegset lahingutegevuse marsruuti teele Vabadussõja soomusrongist inspireeritud näidis nimega nr 7 „Wabadus“. Jaanuaril lõpus peatub soomusrong huvilistele uudistamiseks Sangaste ja Valga raudteejaamades.

Mälestatakse Paju lahingus võidelnuid

31. jaanuaril tähistatakse 100 aasta möödumist Paju lahingust ning päev hiljem toimunud Valga vabastamisest. Lahing Paju mõisa all oli Vabadussõja oluline pöördepunkt, millega otsustati Valga linna ja selle olulise raudteesõlme võitmine Eesti vägede kätte. Lisaks Eesti rahvaväe Tartu-Valga grupile andsid lahingus olulise panuse ka vaprad võitlejad Soome Põhja Poegade rügemendist, kes kandsid lahingus suuri kaotusi.

Valga asevallavanem Kalmer Sarve sõnul ei saa Paju lahingu ja Valga vabastamise tähtsust alahinnata. „Valga kui üliolulise raudteesõlme vabastamise järgselt kandus kogu sõjategevus Eesti piiridest välja. Vastane püüdis järgnevad neli kuud Valgat iga hinna eest tagasi saada, kuid tulemusteta. Valga oli väga tähtsaks kohaks  sõjategevuse jätkuks Landeswehri vastu ja soomusrongide olulise baasina,” selgitas Sarv, kelle hinnangul on soomusrongi Wabadus saabumine Valka nende sajandi taguste sündmuste väärikaks sümboliks.

Pidulik mälestuspäev saab alguse Valgas küünalde ja lillede asetamisega Metsa tänava Vabadussõja ausamba, Valga Vabadussõja ausamba ning Põhja poegade mälestusmärgi juurde Paju mõisas. Seejärel peetakse Valga Jaani kiriku juures mälestusjumalateenistus langenutele. Keskpäeval algab mälestustseremoonia Paju monumendi juures, kus vabaduse eest võidelnute mälestuseks kõneleb ka Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid. Pärastlõunal kogunetakse Valga raudteejaama, kus tervitatakse soomusrong Wabaduse saabumist ning tähistatakse sajandi möödumist Valga vabastamisest.

Valga jaamas tervitatakse soomusrongi Wabadus

Aastatel 1918–1920 toimunud Eesti Vabadussõja võitmisel ja Eesti riigi iseseisvuse kehtestamisel mängisid olulist rolli soomusrongid. Nüüd, 100 aastat hiljem, on Eesti Sõjamuuseum valmis ehitanud tollasest soomusrongist inspireeritud näidise, mis sai nimeks soomusrong nr 7 „Wabadus“. Kui Vabadussõjas oli soomusrongi roll kanda lahingmoona ja sõdureid, siis näidisrongist Wabadus leiab Vabadussõda, soomusronge ja selle kangelasi tutvustava näituse, suurtüki-, kuulipilduja-, dessant- ja  sanitaarvaguni ning katteplatvormil asuva soomusauto „Estonia“.

Valgas tervitatakse Wabadust ajaloolise lavastusega soomusrongi saabumisest ja enamlaste taandumisest. Kõigil huvilistel on võimalik giidide saatel soomusrongi ja soomusauto Estoniaga lähemalt tutvust teha. Rahvale pakutakse sõdurisuppi, tuju tõstab Eesti Kaitseväe orkestri esinemine ning ilutulestik. Ürituse raames avatakse Valga jaamahoones raudteele pühendatud muuseumituba ning Vabadussõja aineline näitus. Hiljem saab sealsamas vaadata filmi „Nimed marmortahvlil“.

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ näidis teeb oma ajaloolisel teekonnal alates 4. jaanuarist kuni 1. veebruarini 2019 Kehrast Valgani palju peatusi, kus saab rongiga tutvuda ning saada osa tasuta kontsertidest ja Vabadussõja näidislahingutest. Soomusrong nr 7 „Wabadus” on valminud Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit ja kohalikud omavalitsused.

Viimased uudised