Vähihaigete laste päev vaatab palliatiivravi tulevikku
Avaldatud: 13 veebruar, 2025Eesti vähikeskus koos 73 Euroopa organisatsiooniga 24 riigist esitas Euroopa Komisjonile taotluse vähihaigete laste palliatiivravi projekti HOPE4Kids elluviimiseks. Koostöös Sotsiaalministeeriumi ja vähihaigete laste palliatiivravi töögrupiga soovitakse tõhustada valdkonna arenguid Eestis.
15. veebruar on lapseea vähktõvele pühendatud päev. Sellega pööratakse tähelepanu vähktõvega lastele ja nende lähedastele, aga ka inimestele ja organisatsioonidele, kes vähidiagnoosiga laste ja perede eest võitlevad ning neid abistavad.
Vähiteekonnal olevatele lapspatsientidele ja lähedastele toe pakkumiseks on Sotsiaalministeeriumi nõunik-peakaplani, hingehoidja Katri Aaslav-Tepandi juhtimisel loodud laste palliatiivse ravi töögrupp. Koostöös arstide, õdede, vaimse tervise jt spetsialistidega on sõnastanud praeguse teenuse puudujäägid ja arengusuunad, kuidas teenust edasi viia. Palliatiivravi teenusmudeli arendamisega toetatakse Eesti vähitõrje tegevuskavas seatud laste ja noorte onkoloogia valdkonna eesmärke.
Katri Aaslav-Tepandi sõnul ei erine laste palliatiivne ravi täiskasvanute omast. „See on sümptomaatiline aktiivne ja terviklik ravikäsitlus alates haiguse diagnoosimisest kuni tervistumise või lapse surmani ning jätkub lähedastele psühholoogilise, hingelise või leinanõustamise toena. Laste palliatiivse ravi puhul on oluliselt suurem roll aga perel, sest teiste hulgas tuleb arvestada ka õdede ja vendade ning vanavanemate vajadustega. See omakorda suurendab koostöövajalikkust õppeasutuse või lasteaiaga,” kirjeldas Aaslav-Tepandi.
Laste palliatiivset ravi peab patsiendile pakkuma tuttavas ja turvalises keskkonnas. „Vähihaigeid lapsi ravivates haiglates peaks tekkima võimekus osutada ööpäevaringset palliatiivse ravi nõustamist, tuge ja kaugteenuseid. Ka esmatasand ja omavalitsus peavad olema kaasatud lapse ja pere toetamisprotsessi. Võtmetähtsus on valdkonnaülesel koostööl ning vajalike teenuste ja spetsialistide olemasolul, mis tagaks sujuva raviteekonna, seda ka üleminekul täiskasvanute ravisüsteemi,” jagas laste palliatiivse ravi töögrupi juht Aaslav-Tepandi.
Töörühma tänavuaastane eesmärk on laste palliatiivse ravi tegevuskava koostamine, mis hõlmab ravi-, hooldus- ja sotsiaalteenuste korraldusmudeli loomist, raviteekonna kaardistust ning tervishoiutöötajate täienduskoolitusi. Selleks kaasatakse edaspidistesse aruteludesse perearste, lapsevanemaid, haiglate, omavalitsuste ja haridusasutuste esindajaid.
Eesti osalus projektis HOPE4Kids
Eesti vähitõrje tegevuskavas seatud eesmärkide täitmise ning vähilaste palliatiivse ravi arengu nimel esitas Eesti vähikeskus koos 73 organisatsiooniga 24 riigist Euroopa Komisjonile vähihaigete laste palliatiivravi projekti HOPE4Kids (Holistic Oncological Palliative care 4 Europe’s Kids) taotluse. Sotsiaalministeeriumiga koostöös alustatakse projekti tegevustega Eestis tänavu sügisel.
Eesti vähikeskuse kogukonnajuhi Mari-Leen Pärna sõnul toetab ja täiendab Euroopa projekt Eesti töörühma senist tööd. Rahvusvahelises projektis kaardistatakse riigiti vähihaigete laste palliatiivravi hetkeseis, parimad praktikad, puudujäägid ja arenguvõimalused: „Eesmärk on viia läbi pilootprojekte, koostada üle-euroopalised juhendid ning koolitusprogramm tervishoiutöötajatele, lähedastele ja haridusasutuste töötajatele – kõik see, millele Sotsiaalministeeriumi juurde loodud töögrupp täna ka tähelepanu on pööranud ja mille nimel töötanud.”
Eestist osalevad projektis ka Tallinna Lastehaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikum kui vähihaigete lastega tegelevad raviasutused. „Nii suure haardega projekt annab noores eas vähipatsientidega tegelevatele Eesti arstidele ja õdedele võimaluse saada üle-euroopalisi kontakte, mis on aluseks uute koostööde ja arengute sünniks. Lisaväärtus on ka teadmiste ristkasutamine mitte ainult vähilaste, vaid kõikide laste palliatiivses ravis,” tõdes Mari-Leen Pärn.
Eesti vähikeskuse eesmärk on edendada rahvusvahelises ja siseriiklikus koostöös vähi ennetamist, avastamist ja ravi Eestis. Eesti vähikeskuse ellukutsujad on Sotsiaalministeerium, Tervisekassa, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Ida-Tallinna Keskhaigla, Tallinna Lastehaigla, Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tervise Arengu Instituut ja Eesti Vähiliit.
Tunnustades vähihaigete laste eest seisjaid
Rahvusvahelisel lapseea vähktõvele pühendatud päeval hoiab Eesti vähikeskus meeles kõiki väikseid patsiente ja nende peresid, tõstab esile ja tunnustab Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Tallinna Lastehaiglat nende igapäevatöös ning jagab tänu:
- Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule, mis on lastele ja nende lähedastele toeks igal võimalikul hetkel ning kus võideldakse selle nimel, et leevendada vähidiagnoosiga lapspatsientide ning nende lähedaste edasisi läbielamisi selle raske diagnoosiga ajal.
- MTÜ-le Vaprusehelmed, kelle vabatahtlike suure südamega tehtud töö annab lastele võimaluse jutustada oma vapruse hetkedest keerulisel vähiraviteekonnal.
- Heategevusorganisatsioonile Minu Unistuste Päev, mis pakub patsientidele ja nende peredele emotsionaalseid hetki ja toredaid mälestusi, mille toel jõudu ammutada.