Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna möödub 71 aastat märtsiküüditamisest, mille käigus saatis Nõukogude võim vägivaldselt Siberisse üle 20 000 Eesti inimese, tembeldades neid „sotsiaalselt võõraks elemendiks“. Küüditatute seas oli palju lapsi ja vanureid.  

Mälestuspäevaga seotud vabaühendused kutsuvad üles süütama küüditatute mälestuseks küünla koduaknal.

Sotsiaalvõrgustike kasutajatel palutakse postitada küünla süütamisest pildid ning lisada postitusele märksõna #Mäletame. Märksõna võimaldab liita kõik sellised pildid ühte voogu ja inimesi sümboolselt ühendada, asendades nii eriolukorrast tulenevalt tühistatud mälestusüritusi.

„Mälestusküünla süütamisega koduaknal näitame, et vaatamata kõigele me hoolime vabadusest, mäletame terroriohvreid ning hoiame ühte nii raskel kui ka õnnelikul ajal,” ütlevad korraldajad.

„Mul on väga kahju, et me ei saa täna mälestada märtsiküüditamise ohvreid üheskoos kommunismiohvrite memoriaali juures. Kuid ma usun, et me kõik oleme oma mõtetes täna seal,“ ütles justiitsminister Raivo Aeg. „Hoidkem ja toetagem üksteist ka praegusel keerulisel ajal. See on parim, mida me küüditatute ja kõikide teiste kommunismiohvrite mälestuseks teha saame. Kutsun teid kõiki üles täna süütama oma kodudes küünalt küüditatute mälestuseks!“

Päästeamet paneb südamele: küünal aseta kuumakindlale alusele ja eemale süttivatest materjalidest. Ära jäta küünalt järelvalveta!

Juhindudes tervisekaitsenõuetest traditsioonilisi mälestusüritusi 1949. aasta märtsiküüditamise aastapäeval Eestis 25. märtsil ei korraldata.

Küünalde süütamine Tallinna, Pärnu, Tartu ja Narva väljakutel jääb seekord ära. Märtsiküüditatute mälestuseks ette valmistatud installatsiooni foto- ja videomaterjal on lisatud Inimõiguste Instituudi kodulehele

Patarei vangla, kus Nõukogude võim hoidis süütuid Eesti inimesi, värvub veidi enne kella 19.00 Eesti Mälu Instituudi algatusel mere poolt punaseks, mälestamaks kommunismiohvreid. Korraldatud on õhuvideo salvestamine.

Memento esindajad viivad võimalusel korral lilled ja süütavad küünlad mälestuspäeval mälestusmärkide juures. Kell 12 ja 15 helisevad kirikute kellad. Kutsume üles eestimaalasi kirikukellade saatel seisatuma nende tuhandete inimeste mälestuseks, kes Siberisse jäid.

Eesti Mälu Instituut annab välja raamatu „Toimik „Priboi“. Artikleid ja dokumente 1949. aasta märtsiküüditamisest.” Esimest korda avaldatakse eesti keeles Riikliku Julgeoleku Ministeeriumi salatoimiku „Priboi“ („Murdlaine“) materjalid, mis kajastavad küüditamise läbiviimist Eestis. Dokumentide kõrval on kogumikus seitse algupärast artiklit märtsiküüditamise eri tahkudest.
Toimetajad Meelis Saueauk ja Meelis Maripuu, Tartu Ülikooli Kirjastus.
Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu kutsub mõtlema oma perekonnaloo peale ja jagama küüditamise või Siberiga seotud esemete lugusid, et mäletada olnut ja luua koos virtuaalnäitus „Ajalugu asjades”. Vaata oma kodus ringi – ehk on Sinu kodus mõni kiri, ehe, mööbliese, foto või muu meene, mille lugu on seotud küüditamisega või mõne pereliikmega, kelle eluteed küüditamine ühel või teisel moel puudutas. Osalemiseks tee esemest foto ning lae see koos looga enne 20. aprilli üles Vabamu veebilehel: www.vabamu.ee/ajalugu-asjades.
Varem väljakuulutatud otseülekande põhine mälestuskontsert “Mööda linnuteed” Tallinna Jaani kirikus lükkub edasi.Memento, Inimõiguste Instituut, Eesti Mälu Instituut, Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu, MTÜ Tulipisar, Eesti Noorteühenduste Liit ja Eesti Üliõpilaskondade Liit, Tallinna Kultuuriamet ning  Justiitsministeerium kutsuvad üles hoidma kõrges eas represseeritute ja kõigi eakate tervist ning neid igati abistama, järgides seejuures Terviseameti soovitusi riskigrupi inimeste osas.

Mälestuspäeva Facebooki leht: https://www.facebook.com/events/623539454861205/

Terviseameti soovitused asuvad siin: https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus

Viimased uudised