Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Egils Levits ja Alar Karis. Pilt: Twitter

Läti presidendi Egils Levitsi kutsel on president Alar Karis ja Sirje Karis tänasest kolmapäevani riigivisiidil Lätis, et rääkida kohtumistel sealsete riigijuhtidega heanaaberlike suhete tihendamisest, kolme Balti riiki ühendava Rail Balticu ehitusest, katsekoostööst ning energiajulgeolekust. 

President Karis kohtub täna Läti presidendi Egils Levitsiga, peaministri Krišjānis Kariņšiga ning Riia linnapea Mārtiņš Staķisega. Kolmapäeval kohtub Eesti riigipea Läti parlamendi esimehe Edvards Smiltēnsiga ja peab eestikeelse kõne parlamendi ees.

Kohtumiste keskmes on Eesti ja Läti heanaaberlike suhete tihendamine eriti digivaldkonnas ja kaitsekoostöös. Samuti ettevalmistused eelseisvaks NATO tippkohtumiseks ning Ukraina igakülgse toetamise jätkamine. Regionaalseid taristuprojekte ja ühendusi silmas pidades on visiidi kavas Rail Baltica Riia raudteeterminali ehituse ja Inčukalnsi maa-aluse gaasihoidla külastus.

Teisipäeval avab Eesti president Riias äriseminari, mis keskendub ühendustele ja loovusele ettevõtluses ning annab üle Livonia auhinna, mille pälvivad traditsiooniliselt üks Eesti ja üks Läti ettevõte, kes on panustanud naaberriigi majanduse ja ettevõtluse edendamisse.

Seejärel sõidab Eesti riigipea Ādažisse, et tutvuda sõjaväelinnakuga ja NATO põhjadiviisi tegevusega ning kohtuda seal teenivate Eesti kaitseväelastega. Pärastlõunal kohtub president Karis Läti Ülikooli Liivi Instituudis eesti keelt õppivate tudengitega ning tutvub Omniva Läti sorteerimiskeskuse tööga ja Läti Eesti saatkonna ehitusega Riias.

Visiidi käigus asetavad Eesti ja Läti president pärjad Läti vabaduse monumendi jalamile, külastavad Läti Okupatsioonimuuseumit ning kohtuvad korporatsiooni „Fraternitas Lataviensis” liikmetega.

Tagasiteel Eestisse teeb president Karis peatuse Rubene Evangeelse Luterilikku kiriku juures ning kohtub Valmiera linnapea Jānis Baiksiga. Samuti asetab riigipea lilled Vabadussõjas langenud Viljandi koolipoisi Viktor Andersoni mälestustahvli juurde Valmieras ning külastab Vidzeme Kõrgkooli, Valmieramuiža pruulikoda ja Rūjiena jäätisevabrikut.

Eesti presidendi abikaasa Sirje Karis ja Läti presidendi abikaasa Andra Levite külastavad koos keskust, kus kogutakse ja komplekteeritakse humanitaarabi Ukrainasse saatmiseks, tütarlaste tehnoloogiaõppe keskust Riga TechGirls ning SOS lasteküla Valmieras. Sirje Karis tutvub ka Riia Eesti kooli õppetööga.

Tegemist on president Karise ametiaja esimese riigivisiidiga. Teda saadavad visiidil kliimaminister Kristen Michal, majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo, Riigikogu liikmed Henn Põlluaas ja Peeter Tali, Kaitseväe juhataja Martin Herem ning Eesti ettevõtjate delegatsioon.

Tagasi Eestisse jõuavad president Alar Karis ja Sirje Karis kolmapäeval õhtul.

Viimased uudised