Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vabaerakonna fraktsiooni liikmed andsid täna Riigikogu juhatusele üle eelnõu Vabariigi Valitsuse seaduse muutmiseks. Muudatuse eesmärk on kaotada ära vähemalt kolm ministri ametikohta ning vähendada ministrite poliitiliste nõunike arvu. Kolme ministri ja seitsme nõuniku ametikoha kaotamisega hoiab riik ühes aastas kokku pool miljonit eurot.

„Eesti rahva arv väheneb pidevalt, mis omakorda tähendab seda, et ühel hetkel käib riigi pidamine meile üle jõu. Me vajame pikemat vaadet ja analüüsi riigi valitsemiskulude kokkuhoiuks,“ ütles Vabaerakonna saadik ja Riigikogu riigireformi arengusuundade väljatöötamise probleemkomisjoni liige Külliki Kübarsepp. Ta lisas, et selleni, mis toimub erinevate ministeeriumide ja riigiasutuste sees, meie käed ei ulatu. Seepärast on meie esimene ettepanek hoida kokku Vabariigi Valitsuse struktuuri pealt.

Kübarsepp tõi näiteks majandus- ja kommunikatsiooni-, sotsiaal- ja rahandusministeeriumi. „Ühe ministeeriumi dubleerivad ministriametid tuleb liita. Samuti teeme ettepaneku liita keskkonna- ja maaeluministeerium. Ehk optimaalne valitsuse suurus võiks olla 11-12 liiget, mis arvestab Eesti vähenevat elanikkonda ja tööjõupuudust erasektoris.

„Vabaerakonnale on iseenesest sümpaatsed mitmed riigireformi algatused, kuid me kardame seda, et kui võtta eesmärgiks põhiseaduse muutmist eeldavad küsimused, siis me takerdumegi sellesse. Lõpuks on palju kära, aga suurt midagi ei saavutata. Meie ettepanek ei eelda põhiseaduse muutmist ning on Riigikogu poolt realistlikumalt ellu viidav,“ lõpetas Kübarsepp.

Taustaks:

SA Eesti Koostöö Kogu analüüsile tuginedes tuleb riigi kulude kasvu ohjamiseks tööprotsessid ja täidetavad ülesanded põhjalikult üle vaadata ning motiveerida asutusi kokku hoidma. Töötajate arvu vähenemine valitsussektoris peab paratamatult jätkuma.

Oluliseks kulude kokkuhoiuks vajab avaliku sektori töö põhimõttelist ümberkorraldamist, seejuures tööprotsesside ja täidetavate ülesannete üle vaatamist. Tõhusamaks toimimiseks peavad kõik asutused analüüsima, kas oleks võimalik midagi hoopis teistmoodi teha, kui seni harjutud.

Vajadust muuta riigijuhtimine mõistlikumaks ning säästlikumaks on välja toonud ka õiguskantsler Ülle Madise.

Viimased uudised