Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaasaja töödeldud toit ja selles sisalduvad erinevad lisaained muudavad toidu ohtlikuks ja toovad kaasa põletiku, mis omakorda põhjustab südamehaigust, artriiti, dementsust ja isegi vähki.

Lisaained on näiteks sünteetilised säilitusained, magusained, värvained ja muud. Lisaained aitavad toidul püsida poeriiulil mitmeid kuid, nii et toidu maitse ja värv ei muutu. Mõned lisaained on vajalikud selleks, et kaotada teiste ainete kibedat maitset, vahendab Daily Mail.

Värske teooria kohaselt näeb organism vaeva, et neid lisaaineid töödelda, mistõttu tekivad põletikud. Need põletikud muutuvad krooniliseks ja põhjustavad inimestel vanemas eas diabeeti, südamehaigusi ja vähki.

Nn tervislik toit ei pruugi samuti olla lahendus, kuna liha asendatakse muude taimsete toodetega, mis on samuti töödeldud ja mille mõju tervisele on sama halb. Need ohud on välja toodud maailma suurimas toidu mõju uuringus NutriNet-Santé, kus on võetud vaatluse alla 500 000 inimest.

Uuring näitab, et isegi Prantsusmaal, kus muidu tehakse palju kodus süüa on võtmas võimust töödeldud toit. Uuringust tuleb välja, et need, kes tarvitavad rohkem töödeldud toitu on haigemad.

Uuringust selgus, et 10 aasta jooksul suurenes iga 10 protsendi täiendava töödeldud toidu koguse kohta 12 protsenti südamehaiguste ja 11 protsenti insuldi oht.

Ajakirjas Nature avaldatud NutriNet-Santé uuringust selgus, et Euroopas kasutatakse toitude tegemisel 330 eri lisaainet. Neist 50 kõige enam kasutatavat ainet tekitavad kõige enam terviseprobleeme.

Uuringu üks läbiviijatest, Prantsuse epidemioloog dr Bernard Srour ütles, et toiduainetööstus kasutab lisaainete ohutuse tõestamiseks katseid loomade peal, mis kestavad lühikest aega, aga inimesed tarvitavad neid aineid järjest aastaid.

Toiduainetööstus reklaamib, et kasutab vähe soola, suhkrut ja rasva, aga need on asendatud näiteks sünteetiliste magusainetega, mis võivad olla tervisele veel ohtlikumad. Lisaks kõigele pole seda lisaainete kokteili, mis toiduainetes on mitte kunagi mitte kusagil uuritud. Need ained koos võivad põhjustada terviseprobleeme, mida need ained üksikuna ei põhjusta.

Teadlased on jõudnud arusaamisele, et lisaainetega toidu poolt põhjustatud põletikud on kõigi suuremate tervisehädade põhjustajad. Näiteks südamehaigused tekivad sellest, kui organism ei suuda enam rasva seedida.

Praegu ei oska teadlased veel täpselt öelda, millised lisaained kõige enam põletikku põhjustavad. NutriNet-Santé uuringut läbi viinud teadlased oletavad, et üheks peamiseks kurja juureks on emulgaatorid, mis parandavad toiduainete konsistentsi, võimaldavad mürgistel bakteritel seedesüsteemist liikuda mujale vereringesse. See tekitab põletikku, kuna organism püüab neid baktereid hävitada.

Inglismaal tehtud uuringust tuli välja, et keskmine inimene tarbib aastas 8 kilo selliseid lisaaineid, mis pole toit. Ühtlasi tuvastasid teadlased, et selline emulgaator nagu polüsorbaat 80 (mida pannakse näiteks jäätistesse) võimaldab bakteritel liikuda seedesüsteemist vereringesse ja põhjustada niiviisi põletikke. Ühtlasi leidsid teadlased, et emulgaator takistab maos kasulike bakterite tegevust või suisa hävitab neid baktereid. Teadlased järeldasid, et emulgaatorid põhjustavad inimestel südame-veresoonkonna haigusi, diabeeti ja Crohni tõbe (põletikuline maohaigus).

Teadlased hoiatavad ka selle eest, kui inimesed hakkavad liha asemel tarvitama töödeldud taimseid toiduaineid, mis võivad olla tervisele veel ohtlikumad kui liha. Tuleks tarvitada rohkem töötlemata taimset toitu.

Siin on mõned levinud toidu lisaained:

Naatriumnitraat – teeb liha punaseks

Kaaliumnitraat, tuntud ka kui salpeeter – liha säilitusaine

Karrageen – paksendi, mida kasutatakse jäätiste valmistamisel

Naatriumglutamaat – maitsetugevdaja, mida kasutatakse näiteks puljongi kuubikutes

Sulfiid ammoniaagi karamell – kasutatakse õlle, tee ja magustoitude valmistamisel

Atsesulfaamkaalium – kasutatakse jookide magustamiseks

Suklaroos – kasutatakse maiustuste ja jookide magustamiseks

Rasvhapped – kasutatakse küpsetiste kohevamaks muutmiseks, külmutatud toitudes ja majoneesis

Kaaliumsorbaat – säilitusaine, mida kasutatakse veinides, juustus ja jogurtis

Košenill – kasutatakse punase värvainena magustoitudes ja veinis

Kaaliummetabisulfiit – veinide säilitusaine

Naatriumalginaat – konsistentsi parandamiseks salatites, juustus ja moosides

Biksiin – juustu ja või värvaine

Viimased uudised