Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Teadlased on avastanud, et sääskede verejanu reguleerivad kaks hormooni, millest üks kasvatab ja teine vähendab isu vere järele.

Mis täpselt sääski inimeste ja loomade vere poole tõmbab on siiani jäänud teadlastele selgusetuks. Paljude sääseliikide puhul toituvad verest eelkõige emased putukad, et toetada munade arengut. Pärast end punasest elumahlast täis imemist vaibub nende isu vere järele kuni munade munemiseni, vahendab Nature.

Uuringu avaldanud teadlased märkasid, et putuka soolestikus toodetav hormoon nimega neuropeptiid F tõusis saagi otsimise ajal järsult. Sama hormoon hakkas pärast vere imemist aga organismist kaduma. See ajendas teadlasi uurima, kas seesama hormoon võib olla vere järgi janunemise üks tegur.

Erinevaid hormoone tootvate soolerakkude lähemal uurimisel selgus, et neuropeptiid F tase tõusis sääskede organismis enne toitumist ja langes kuus tundi pärast söömist. Sääskede tõmme neile toitumiseks pakutud inimese käe poole vastas hormonaalsele kõikumisele. Söögipäeval nad käe vastu huvi üles ei näidanud, kuid äratas nende huvi pärast munade munemist.

Viimased uudised