Uuring: laps on meelekindlam, kui ka kaaslane lubab seda olla
Avaldatud: 12 mai, 2025Edu saavutamiseks on tihti kasulik loobuda hetkepriiskamisest ja varuda kannatust. Samas kipuvad inimesed ikka tihti tegema seda, mida teised inimesed ees teevad.
Briti ja Maroko teadlastel on õnnestunud ühendada need kaks tuntud tõdemust ühe kuulsa psühholoogiakatse varieeritud kordamisega, jõudes järeldusele, et need tõdemused kehtivad juba lastegi kohta, vahendab Novaator.
Aastal 1970 tehti Ameerika Ühendriikides Stanfordi Ülikoolis tuntud vahukommi-katsed, kus lastel lasti valida, kas süüa üks komm kohe või kaks kommi hiljem.
Jätkuuuringuis selgus, et need katselapsed, kes olid suutnud kiusatusele vastu panna ja oodata teise kommi saamist, saavutasid kiusatusele järele andnud lastega võrreldes keskmiselt rohkem edu ka edasises elus.
Nüüd kordasid Rebecca Koomen Ben Gueriris asuvast Mohammed VI Polütehnikaülikoolist ja ta Briti kolleegid kuulsat katset mõningate modifikatsioonidega.
Seekord tehti katseid interneti vahendusel Zoomi keskkonnas ja kahe lapsega korraga. Lapsed olid koos vanematega kodus. Vanemaid instrueeriti, kuidas katse käib, ja siis jäid lapsed arvuti ette koos maiuspalaga üksi tuppa.
Lapsed nägid teineteist enne katset ekraanilt, ja kuulsid, kas teine laps andis kindla lubaduse maiustust enne ooteaja lõppu mitte puutuda või ei väljendanud ta end ses küsimuses selgelt.
Selgus, et kui üks laps oli andnud teise kuuldes kindla lubaduse, suutis ka teine laps enamasti maiustuskiusatusele paremini vastu panna. Kui aga lubadus väga kindel välja ei paistnud, siis läks teisel lapsel komm libedamalt suhu.
Selgus ka see, et kindlasõnalise lubaduse välja käinud laps oli ka ise katses kindlameelsem.
Lapsed teineteist varem ei tundnud ja omavahel otse ei suhelnud, kuid ka selliste piiravate tegurite juures avaldasid nad teineteise kindlameelsusele mõju.
Koomen ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Royal Society Open Science, et koostöö on tihtilugu edukam siis, kui kõik osapooled järgivad niinimetatud edasilükatud rahulolu põhimõtet.
Nüüd sai selgeks, et viie-kuueaastased Põhja-Inglismaa poisid ja tüdrukud suudavad rahulolu paremini edasi lükata, kui on kuulnud teise katsekaaslase lubadust seda omalt poolt teha.