Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Koroonaviirusega sarnane, nahkhiirtelt pärit viirus leiti 7 aastat tagasi 2012. aastal ühest Hiina kaevandusest, kus haigestus raskelt 6 inimest. Pärast seda viidi viirus uurimiseks Wuhani laborisse.

Tegemist oli vasekaevandusega Hiina lääneosas Mojiangis, kus elab paju nahkhiiri. Kuus kaevanduses töötanud mees haigestusid raskelt kopsupõletikku ja kolm neist surid, vahendab Sunday Times.

Teadlased leidsid viirust nahkhiirte väljaheidetest kaevanduse koobaste põrandalt ja viisid seda uurimiseks üle 1000 kilomeetri kaugusele Wuhani laborisse. Möödunud, 2019. aasta detsembris hakkas viirus Wuhanis plahvatuslikult levima. Maailmas on praeguseks nakatunud 11 miljonit inimest ja surnud 525 000.

Viiruse nimeks pandi tookord RaBtCoV/4991 ja see on uue koroonaviiruse SARS-Cov-2 väga lähedane sugulane. Hiina teadlased pole aga selle juhtumi kohta infot välja andnud, eriti mis puudutab viiruse avastamist 2012. aastal ja seda, et kuuest nakatunud inimesest pooled surid. Viirusest on olnud juttu ainult ühes teadustöös, aga seal pole märgitud, et see põhjustas inimestel ägeda kopsupõletiku ja surma.

Ühtlasi seab koroonaga sarnase viiruse leidmine 7 aastat tagasi kahtluse alla senise teooria, et viirus hüppas teadmata vaheperemehe kaudu nahkhiirelt inimesele Wuhani kalaturul. Viirus võis hakata levima mujalt ja ka Hiina võimud on tunnistanud, et Wuhani kalaturg oli samuti viiruse ohver, mitte selle allikas.

Praegu pole teada, kuidas kaevanduse töötajad 2012. aastal nakatusid. Nad olid vanuses 30-63 eluaastat ja neid raviti haiglas. Kõigil neil oli kõrge palavik, valud kehas ja köha. Viiel esinesid hingamisraskused. Neilt võeti proovid ja ei tuvastatud ühtegi teadaolevat haigust, kahel neist tuvastati SARS-i sarnane koroonaviirus.

Wuhani kalaturg polnud uuringute kohaselt nakkuse allikas, vaid seal hakkas haigus laiemalt levima.

Viimased uudised