Uuring: joogivette lisatav kemikaal suurendab lastel autismi tõenäosust
Avaldatud: 11 aprill, 2025Fluoriidiga töödeldud veega leibkondade lastel näib olevat palju suurem autismirisk, selgub šokeerivast värskest uuringust.
Teadlased avastasid autismispektri häire (ASD) diagnooside jahmatava kuuekordse tõusu laste seas, kes kasvasid üles fluoriidiga kokku puutudes, võrreldes nendega, kes töödeldud vett ei tarbinud, vahendab Daily Mail.
Marylandis asuva mittetulundusliku meditsiinilise uurimisrühma Institute of Chronic Illnesses Inc meeskond uuris terviseandmeid aastatel 1990–2012, uurides Floridas üle 73 000 lapse andmeid nende esimese 10 eluaasta jooksul.
Tulemused näitasid, et fluoritud veele täieliku juurdepääsu omavate laste seas on ASD risk hüppeliselt 526 protsenti suurem võrreldes nendega, kellel seda ei olnud.
Vaimupuude (102 protsenti) ja arengupeetuse (24 protsenti) riski suurenemine avastati ka Florida maakondades, kus kraanivees on fluoriidi.
Mõned uuringud viitavad sellele, et fluoriid võib olla seotud autismi ja muude ajuga seotud probleemidega, kuna see võib ajurakke koormata ning mõjutada nende kasvu ja toimimist.
USA tervishoiuminister Robert Kennedy Jr on olnud riigi fluoripoliitika otsekohene kriitik ja avaldas sel nädalal, et kavatseb ametlikult taotleda, et CDC lõpetaks fluoriidi lisamise soovitamise üleriigilistesse veesüsteemidesse.
Fluoriidi on USA-s lisatud joogivette alates 1940. aastatest. Seda on peetud üheks 20. sajandi suurimaks meditsiinisaavutuseks, mis vähendab järsult hammaste lagunemise määra – eriti laste seas.
Ligikaudu kahel kolmandikul USA elanikkonnast on juurdepääs fluoritud veele, mida teenindavad kogukonna veesüsteemid.
Pinnases, kivimites ja vees leiduv mineraal muudab hambad hapete suhtes vastupidavamaks. Samuti hoiab see ära bakteriaalse erosiooni ja asendab hambaemailis mineraale, mis võivad aja jooksul kaduda.
Hoolimata selle laialdasest ja aktsepteeritud kasutamisest 80 aastat, on Kennedy ja teised liitunud kasvava vastuseisuga fluoriidi kasutamisele, kuna on vähe, kuid üha rohkem tõendeid, mis seovad seda laste aju kehva arenguga.
Eelmise aasta valitsuse ülevaates leiti, et kõrgema fluoritasemega joogivee tarbimine oli seotud IQ langusega kuni viie punkti võrra.
Sellel uuringul ei olnud mingit seost autismiga.
Ajakirjas BMC Pediatrics avaldatud uus uurimus käsitles konkreetselt seda, kuidas joogivees sisalduv fluoriid mõjutab laste hambaid ja aju arengut.
Dr Mark Geier, kes oli 10 aastat riiklike tervishoiuinstituutide teadur, keskendus 73 254 lapsele, keda jälgiti sünnist kuni 10. eluaastani.
Need lapsed elasid kogu uuringu ajal ühes Florida 67 maakonnast ja külastasid arsti vähemalt 10 korda.
Meeskond kontrollis, millistes maakondades oli veele fluoriidi lisatud ja kui suur osa elanikkonnast seda igal aastal jõi.
Need leiud aitasid meeskonnal luua uuringus kaks erinevat lasterühma: need, kes jõid alati fluoritud vett (25 662) ja need, kes seda kunagi ei joonud (2 509).
Nende laste seas, kes ei elanud kunagi fluoritud veega piirkondades, oli ainult viis diagnoositud autismijuhtu.
Kuid need, kes olid fluoriidiga täielikult kokku puutunud, mis tähendab, et nad elasid piirkondades, kus üle 95 protsendi elanikest oli selle 10 aasta jooksul tarbinud fluoritud vett, diagnoositi 320 lapsel autism.
Dr Geier ja tema poeg, uuringu kaasautor David Geier on varem avaldanud teadusartikleid, milles väidetakse, et vaktsiinid suurendavad autismiriski – mõnele neist viitas RFK Jr.
Washington Posti andmetel palkas terviseministeerium hiljuti Geieri poja andmeanalüütikuks, kes uuris autismi ja vaktsineerimise vahelist seost.
Rohkem kui kümme aastat tagasi karistasid Marylandi tervishoiuasutused nooremat Geierit ilma litsentsita meditsiinipraktika eest.
Kuigi alati fluoritud vett joonud rühmas vähenes hammaste lagunemise oht üle 70 protsendi, leidsid Geierid ka ärritava seose ASD ja muude puuetega.
Lisaks palju suuremale autismiriskile avastas meeskond murettekitava intellektipuude (102 protsenti) ja arengupeetuse (24 protsenti) riski suurenemise nende laste seas, kellel oli lapsepõlves täielik juurdepääs vees sisalduvale fluoriidile.
Kuigi BMC Pediatricsi uus uuring ei süüdista otseselt fluoriidi lisamist autismi väljakujunemise tõenäosuse suurenemises, näitavad tulemused selget korrelatsiooni numbrite vahel.
Mõned meditsiinieksperdid on uute leidude ja ka RFK Jr terviseministeeriumi juhtimise suhtes skeptilised.
Perearst ja sõltumatu meditsiiniajakirjanik dr Faith Coleman ütles, et uuel raportil on mitmeid puuduseid.
Nende hulka kuulub teadmatus, kui palju fluoriidi iga laps uuringu ajal jõi, ega teadmine, kas ASD tekkeks on geneetilisi põhjuseid.
„Ma oleksin selle usaldusväärsuse suhtes skeptiline,” ütles dr Coleman. „On oluline teada katsealuste joomisharjumusi.”
Coleman lisas, et mõnikord kirjutavad arstid fluoritablette lastele, kes joovad kaevuvett, mis moonutab tulemusi veelgi.
Arst seadis kahtluse alla ka iga lapse autismi diagnoosimise ajakava. Kuigi Coleman ütles, et ASD algab ja seda diagnoositakse tavaliselt ühe kuni kahe aasta vanuselt, oli selles uuringus diagnoosimise keskmine vanus 6,13 aastat.
„Fluoriidi tuleks lisada kraaniveele selle hambaravi eeliste tõttu, mida on tõestanud paljud uuringud,” väitis arst.
„Hea hammaste tervis on üldise tervise jaoks hädavajalik ja sellel on palju seost lapse toitumisega,” jätkas dr Coleman.
Laste halb hambahügieen võib põhjustada laiemaid terviseprobleeme, sealhulgas põletikke teistes kehaosades, südamehaigusi, diabeeti ja isegi hingamisteede probleeme.
Mis puudutab RFK Jr vastuseisu fluoriidile, siis Coleman ei nõustunud endise keskkonnajuristi ja aktivisti sobivusega ministeeriumi juhtima.
„RFK ei ole pädev meditsiinilistel teemadel vaidlema,” teatas arst.
Autismispektri häire on arenguseisund, mis mõjutab seda, kuidas inimene suhtleb ja maailma kogeb, ilmnedes tavaliselt varases lapsepõlves.
Seda nimetatakse spektrihäireks, kuna sümptomid võivad tüübi ja raskusastme poolest väga erineda.
Tavalisteks märkideks on raskused teistega sotsiaalsel suhtlemisel, raskused kõnega ja erinevate sensoorsete tundlikkuste arenemine, näiteks valju müra või tekstuuride tõttu.
ASD on viimastel aastakümnetel muutunud USA-s palju levinumaks probleemiks kui teistes riikides.
Haiguste ennetamise keskuse CDC andmetel sai umbes üks 36-st lapsest 2020. aastal autismispektri häire diagnoosi.
Tervishoiuametnike sõnul on see määr viimase 25 aasta jooksul murettekitava kiirusega kasvanud.
2000.aastal teatas CDC, et ainult üks 150-st USA lapsest sai autismidiagnoosi ja ainult ühel 68-st tekkis ASD 2010. aastal.
Võrreldes teiste riikidega on Ameerika praegune autismi diagnoosimise määr palju kõrgem: Ühendkuningriigis (1 lapsel 100-st), Rootsis (1:110), Saksamaal (1:139), Prantsusmaal (1:144), Kanadas (1:66) ja Austraalias (1:70)
Märkimisväärne on see, et enamik Euroopa riike ei lisa joogivette fluoriidi. Saksamaa on selle praktika isegi keelanud.
Ainult umbes 10 protsendil Ühendkuningriigi elanikkonnast on juurdepääs fluoritud veele. Kuid juurdepääs fluoriidile on palju suurem Kanadas ja Austraalias, kus autismi esinemissagedus on samuti väiksem kui üks 100-st lapsest.
Fluoriid kraanivees on tegelikult fosfaatväetiste tööstuse kõrvalsaadus. Enne lahjendamist ja joogivette lisamist nimetatakse seda vesinikfluoränihappeks. See on puhtal kujul nii ohtlik, et töötajad peavad seda veepuhastusjaamades käsitsedes kandma kaitseülikondi.
„Fluoriid on tööstuslikud jäätmed, mis on seotud artriidi, luumurdude, luuvähi, IQ languse, närvisüsteemi arenguhäirete ja kilpnäärmehaigustega,” kirjutas RFK Jr novembris sotsiaalmeedias.
„Minister Kennedy on pikka aega olnud selles küsimuses esirinnas. Tema poolehoid aitas kaasa meie otsusele vaadata üle fluoriidiga kokkupuute riskid ja oleme pühendunud temaga koos töötamisele, kasutades usaldusväärset teadust, et edendada oma missiooni kaitsta inimeste tervist ja keskkonda,” ütles Zeldin esmaspäeval.
Dr Greier kordas neid üleskutseid rohkem uurida fluoriidi potentsiaalset ohtu, öeldes oma uuringus, et „tuleks teha uued vee fluorimise riski/kasu analüüsid”.
Juhtiv lastehambaarst dr Staci Whitman märkis märtsis, et ta avastas, et paljudes USA kogukondades on fluoriidisisaldus tunduvalt kõrgem kui ohutu soovitatav piir 0,7 milligrammi liitri kohta (mg/l).
CDC vee fluorimise aruandlussüsteem jälgib kuu keskmisi näitajaid ja on leidnud, et keskmine fluoriidi tase Ameerika joogivees jääb vahemikku 0,6–1,2 mg/l, olenevalt osariigi määrustest ja kohalikest tingimustest.
Keskkonnakaitseagentuur (EPA) on määranud nende soovitatavaks fluoriiditasemeks palju kõrgema, 4,0 mg/l, samas kui Maailma Terviseorganisatsioon on määranud nende ohutuks piiriks 1,5 mg/l.
Jaanuaris leiti 74 uuringu analüüsis, et kõrgem fluoriidiga kokkupuude on pidevalt seotud laste madalama IQ skooriga.
Ajakirjas JAMA Pediatrics avaldatud aruanne näitas, et iga 1 mg/l fluoriidisisalduse suurenemise korral lapse uriinis langes nende IQ 1,63 punkti võrra.
Uuringus leiti ka kognitiivseid probleeme lastel, kelle tase on alla 2 mg/l, mis tõstab veelgi suuremat muret USA praeguste fluoriidi käsitlevate tervisesuuniste pärast.
Florida ja Utah on juba vastu võtnud seaduse, mis keelab fluoriidi lisamise osariigi veevarustusse.