Uuring: iga viies Eesti inimene kasutab politsei vältimiseks mõnda navigatsiooniäppi
Avaldatud: 26 juuli, 202421 protsenti Eesti inimestest kasutab mõnda navigatsioonirakendust selleks, et vältida kohtumist politseiga, selgus kindlustusseltsi Balcia ja uuringufirma Norstat läbi viidud uuringust. Korrakaitsjatega mitte kohtuda soovijate seas on ülekaalus nooremad meesterahvad.
Inimeste seas populaarseid mobiilirakendusi, nagu Waze, kasutab iga viies inimene selleks, et saada teada, kus tema sõidetaval marsruudil asub politsei. Säärase eesmärgiga kasutab rakendusi ligi kaks korda rohkem mehi kui naisi ning valdavalt on navigatsioonirakendustest enim abi 18-29-aastaste juhtide jaoks. Kõige rohkem kasutavad äppe korrakaitsjate vältimiseks need juhid, kes sõidavad autoga iga päev (24% vastanutest). Mida harvemini inimene autoga sõidab, seda vähem ta vastavasisulisi rakendusi kasutab.
Kõige rohkem kasutatakse navigatsiooniäppe siiski eesmärgipäraselt ehk kiireima marsruudi leidmiseks (80% vastanutest), teekonna lihtsamaks planeerimiseks (73%) ja liiklusummikute vältimiseks (47%).
„Navigatsiooniäpid on Eesti inimeste seas väga populaarsed ning uuringust selgus, et üht või teist rakendust kasutavad praktiliselt kõik autojuhid. Tänapäeval saab rakenduste kaudu reaalajas olulist liiklusinfot ning see on ilmselt ka põhjus, miks neid palju kasutatakse, eriti just nooremate juhtide seas,” selgitas Balcia sõidukite kindlustuste tootejuht Timo Semjonov.
Rakenduste populaarsuselt järgmised funktsioonid olid huvipakkuvate kohtade, nagu restorani või bensiinijaama leidmine (31%) ja politsei vältimine (21%).
„Liikluses tuleb alati olla tähelepanelik ning järgida liikluseeskirja, samuti olla teiste juhtidega arvestav, sest kõige hullem pole liikluses politseiga kohtumine, vaid õnnetuse ja liikluskahju tekitamine,” märkis Semjonov. „Seega tuleks politseid näha pigem kui abimehi, kes aitavad liiklusel paremini ja sujuvamalt toimida.”
Semjonovi sõnul tasub äpisõpradel tutvuda ka Balcia mobiiliäpiga, kust on võimalik endale nii liiklus- kui ka kaskokindlustust soetada, ent näha ka oma kodukandi ligiduses tehtud riskianalüüsi, mis näitab ära, kui õnnetusterohke on äpikasutaja elupiirkond.
„Eelnev teadmine liiklusohtlikest piirkondadest motiveerib juhte neis kohtades veelgi tähelepanelikum olema ning loodetavasti aitab kaasa üldisele ohutumale liiklemisele,” ütles Semjonov.