Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sõir. Foto: Ülle Jukk

Kaitstud päritolunimetuse, kaitstud geograafilise tähise ja garanteeritud traditsioonilise toote nimetuse registreerimise kord uueneb. Tähiseid saab taotleda põllumajandustoodetele, valitud toidutoodetele, piiritusjookidele ja veinidele.

Euroopa Liidu tasemel on kolm toidu kvaliteedikava. Nende eesmärk on eristada tooteid, millel on eriomadused või maine, mis tulenevad konkreetsest piirkonnast või millel on traditsiooniline valmistamismeetod. Selliseid tooteid saab liidu tasandil registreerida kaitstud päritolunimetuse, kaitstud geograafilise tähise või garanteeritud traditsioonilise tootena.

Euroopa Liidu kvaliteedikavade alusel kaitstavate nimetuste registreerimine toimub kahes etapis. Esimene etapp käib riiklikul tasemel, seejärel edastatakse taotlus Euroopa Komisjonile. Kuna valdkonda reguleerivad Euroopa Liidu õigusaktid on muutunud, vajas Eesti riiklik taotluste menetlemise kord ajakohastamist.

Määrusega kehtestatakse riiklikud tingimused kaitstud päritolunimetuse, kaitstud geograafilise tähise ja garanteeritud traditsioonilise toote registreerimiseks, registreerimistaotlusele vastuväidete esitamiseks ning tootespetsifikaadis muudatuste tegemiseks.

„Olulisi muudatusi riiklikus menetluskorras varasemaga võrreldes ei ole. Ühtlustasime nõudeid sektorite vaates ja täpsustasime menetluse tähtaegu,” selgitas Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi põllumajanduspoliitika osakonna nõunik Helena Pärenson.

Olulised sisulised muudatused on aga tehtud geograafiliste tähistega seotud Euroopa Liidu tasandi reeglites ehk geograafiliste tähiste süsteemis laiemalt. Avardatud on võimalusi erinevate toodete registreerimiseks Euroopa Liidu geograafilise tähisena. Täpsemalt on reguleeritud kaitstud tootenimetuste kasutamist veebis, sh domeeninimedes, ning juba kaitstud nimetusega toodete kasutamist töödeldud toodete koostisosadena, näiteks Parmigiano reggiano vorstikesed või šokolaaditrühvlid Champagne’iga. 

Eestis on geograafiliste tähiste kasutamisel kasvuruumi

Eestis on kaitstud kaks geograafilist tähist, Estonian Vodka ja sõir, mida kasutab kümmekond ettevõtjat. Oluliselt rohkem on Eestis aga tootjaid, kes kasutavad geograafilise tähisega kaitstud tooteid oma toodete koostisosana.

Regionaal- ja Põllumajandusministeerium plaanib korraldada aasta teises pooles teabeürituse geograafiliste tähiste teemal. Teabeüritusel antakse  ülevaade jõustunud muudatustest ning praktilisi soovitusi registreerimistaotluse esitamiseks.

Lähemalt saab geograafiliste tähiste kohta lugeda Helena Pärensoni artiklist „Mis ja milleks on geograafilised tähised?“.

Viimased uudised