Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Vikipeedia

Vene-Saksa rajatav gaasijuhe Nord Stream 2, mis veelgi raskendab Ukraina ja Balti riikide olukorda ning seab Saksamaa ja ülejäänud Lääne-Euroopa veelgi suuremasse sõltuvusse Venemaast on saamas tagasilöögi, kuna USA tahab kehtestada ehitusele sanktsioonid.

Nord Stream 2 ehitus on olnud viimasel ajal tüliõunaks USA ja Saksamaa vahel. Kriitikud väidavad, et Nord Stream 2, mis kahekordistab gaasi eksporti Venemaalt Saksamaale omab vähest majanduslikku mõju. Küll on see oluline Venemaa jaoks enda mõjuvõimu kehtestamiseks Euroopas. Saksamaad aga peetakse Venemaa tallalakkujaks ja sülekoeraks.

Lisaks USA-le on gaasijuhtme vastu Poola ja Balti riigid, kuna uus gaasijuhe raskendab veelgi Ukraina olukorda, vahendab Foreign Policy. Vene-Saksa gaasijuhe kaotab vajaduse eksportida gaasi läbi Ukraina, mis annab Venemaale vabad käed Ukrainas ja mujal Ida-Euroopas tegutsemiseks. Gaasi eksport läbi Ukraina on oluline sissetulekuallikas Ukrainale.

Nord Stream 2 toetajad aga räägivad, et see loob turvalise võimaluse Vene odava gaasi ekspordiks Euroopasse olukorras, kus Ukraina on muutumas üha ebastabiilsemaks.

Sanktsioonid puudutavad laevafirmasid ja laevu, mis gaasitoru paigaldavad. Tegemist on Euroopa laevadega, kuivõrd Venemaal vastav tehnoloogia puudub. Sanktsioonid sarnanevad varasemate USA sanktsioonidega seoses Iraani nafta ekspordiga.

USA on juba varem hoiatanud Nord Stream 2 seotud firmasid võimalike sanktsioonide eest. Saksamaa on USA sanktsioone kritiseerinud, märkides, et Euroopa energiapoliitika üle tuleb otsustada Euroopas, mitte USA-s.

Sanktsioonid puudutavad Nord Stream 2 ehitusega seotud laevafirmasid, nende juhte, samuti firmasid ja nende juhte, kes pakuvad teenuseid laevafirmadele nagu näiteks tehniline tugi ja kindlustus.

Viimased uudised