Üllatav areng: praegune koroonakriis võib tuua inimesed linnadest maale tagasi
Avaldatud: 25 märts, 2020Inimeste liikumist analüüsiv geograaf Tiit Tammaru teeb üllatava ennustuse: toetudes 1970ndatel lääneriike tabanud naftakriisi näitele, prognoosib ta vastulinnastumist.
„Siis toimus väga massiline inimeste liikumine linnadest maale. Ehk et kriisi ajal kipub olema niimoodi, et, linnades on elamiskulud kõrged, ja kui kaob töö ära, siis hakatakse otsima mingeid alternatiive. Ja sageli see tähendab seda, et minnakse linnadest tagasi maale, kus on kas teine kodu, on lähisugulased, ema, isa. Kriisi ajal linnast maale minek on üsna tavapärane sündmus riigi sees,” lausus Tammaru ERR-ile.
Ehk kui praeguse kriisi ajal pagesid paljud maale, siis pärast selle lõppu ei pruugi mitmed sealt linna naasta. Paradoksaalselt võib koroonakriis saavutada seda, mida riiklikud regionaalmeetmed seni ei suutnud.
„Meil ei ole vaja enam eks ole praegu nii töökohtade ja kooli lähedal olla. Me tegelikult näeme seda, et eestlastel on hästi palju suvemaju, teisi kodusid ka. Ja kui me paneme siia juurde ka selle soovituse, mis riik on andnud, et hoida pikivahet inimeste vahel, siis ilmselgelt, et linnad on hästi tiheda asustusega ja inimesed hakkavad mõtlema, et on võib-olla mõistlik linnadest rohkem üle riigi laiali liikuda,” rääkis Tammaru.
Vähemalt esialgu näib, et see ei ole vaid teooria. Pealtnägija palvel võttis mobiilioperaator Telia anonüümselt välja statistika mobiilse andmeside kasutamisest. Mobiilse interneti kasutamine on üle Eesti plahvatuslikult kasvanud, veelgi tähelepanuväärsem on, et inimesed on liikunud linnast maale ja kasutavad ohtralt internetti seal, kus seda varem vähe tehti – näiteks Hiiumaal või Võrumaal. Piltlikult – korstnad suitsevad neis paigus täna rohkem kui tavalisel kevadel.
Telia tehnoloogiajuht Andre Visse sõnul oli inimeste nii suur liikumine üllatus. „Suvisel perioodil toimub liikumist maapiirkondadesse, aga meie kogemusest ei ole olnud see nii suur. Andmeside mahu kasv ei ole olnud nii suur maapiirkondades. Ilmselt see tuleb sellest, et inimesed teevad kodukontorist tööd ja lapsed on koduõppel,” lausus ta.