Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ukraina president Volodõmõr Zelenski koos naise Olenaga. Kujutis: Instagram

Ukrainas on täna ametisse astunud uuel presidendil Volodõmõr Zelenskil kavas kiired muutused: ta saadab parlamendi laiali ja lõpetab 5 aastat kestnud sõja Venemaaga.

Eelmisel kuul ülekaalukalt presidendivalimised võitnud 41-aastane koomik nimetab praeguse seadusandjaid pättideks ja kuulutas seetõttu välja erakorralised valimised. Samuti kavatseb uus president lõpetada sõja Venemaaga, mis on nõudnud juba 13 000 inimelu, vahendab Daily Mail.

Volodõmõr Zelenski on oma 41 eluaastaga kõige noorem postsoveedi riikide president. Ta ütles, et saadab parlamendi kohe laiali, et saaks korraldada oktoobris uued valimised.

Zelenski ütles, et võimule peavad tulema inimesed, kes teenivad rahvast. Praegust parlamenti nimetas ta oma kõnes pätikarjaks, kes tuleb laiali saata. Samuti lubas Zelenski lõpetada 5 aastat kestnud sõja, mis on nõudnud 13 000 inimelu. „Meie esmane eesmärk on vaherahu Donbassis,” ütles Zelenski ametisse nimetamise tseremoonial, „meie seda sõda ei alustanud, aga on meie ülesanne see lõpetada.”

Zelenski kinnitas, et Ukraina ei tunnista Krimmi annekteerimist ega separatistlikke vabariike maa idaosas. Ta märkis, et Krimm ja Donbass on Ukraina oma maa, aga veel rohkem on kahju nendest inimestest, kes seal elavad.

Oma kõnes kutsus Zelenski tagandama riigi julgeolekujuhti, peaprokuröri ja kaitseministrit – aga need otsused peab kinnitama parlament. Kaitseminister Stepan Poltorak ja julgeolekuagentuuri SBU juht Vasõl Grõtsak esitasid tagasiastumise palved.

Zelenski käitus ebatraditsiooniliselt, kuna saabus ametisse nimetamisele oma kodust jalgsi, murdes kõiki varasemaid traditsioone. Ta tegi oma toetajatega selfisid ja suudles neid laubale, enne kui läks ametlikule tseremooniale.

Tuginedes oma varasemale karjäärile koomikuna ütles Zelenski, et on varasemas elus inimesi naerutanud ja teeb järgmise 5 aasta jooksul kõik, et inimesed ei peaks nutma.

Kui Zelenski 31. detsembril oma kandideerimisest teatas, ei võtnud paljud seda tõsiselt. Ent valdavalt sotsiaalmeedias tehtud kampaania tulemusel kogus ta 21. aprillil presidendivalimiste teises voorus enam kui 73 protsenti häältest, kukutades senise presidendi Petro Porošenko.

Porošenko valitses Ukrainat viis aastat, mille sisse jäi Krimmi okupeerimine ja kodusõda riigi idaosas. Porošenko viis läbi küll mõned reformid, aga sellest jäi väheks rahva elujärje parandamiseks ja korruptsiooni välja juurimiseks.

Zelenski on lubanud ajada riigis läänelikku joont, aga kriitikud on avaldanud kahtlust, kas ta seda suudab. Samas on separatistid andnud mõista, et nad on valmis uue presidendiga läbi rääkima.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Vene presidendil Vladimir Putinil pole mingit kavatsust uue presidendiga kohtuda ega isegi teda õnnitleda. Selle asemel õnnitleb Putin teda siis, kui on näha esimesed edusammud konflikti lahendamisel.

Moskvat on süüdistatud Ida-Ukraina konflikti õhutamises ning viimase sammuna Ida-Ukraina elanikele Vene kodakondsuse pakkumises, et teha Ukraina uue presidendi elu võimalikult raskeks.

Kiievil võib kujuneda raskeks suhete hoidmine Läänega, kuna USA presidendi esindaja Rudy Giuliani jättis ära oma planeeritud visiidi Kiievisse väites, et Zelenskit „ümbritsevad inimesed, kes on (USA) presidendi vaenlased”. Ukraina läänemeelne parlamendi liige Sergei Võsotski ütles Zelenski, et „ametisse nimetamisega sinu seiklused mitte ei lõppe, vaid alles algavad”.

Viimased uudised