Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Erik Laur. Foto: SEB

Kui Ameerikas rõõmustasid investorid sellel nädalal oodatust madalama inflatsiooni üle, siis Europarlamendi valimised üllatasid mitmeid suurriike Euroopas.

Belgias astus tagasi peaminister ja Prantsusmaal korraldas president erakorralised valimised. Enim kohti kaotasid valimistel Rohelised ning euroopameelne Renew poliitgrupp. Sellest tulenevalt saavad järgnevad viis aastat sõltuma oluliselt sellest, milline koalitsioon moodustatakse, kuid roheenergia sektorit ja Euroopa turge on juba pikalt mõjutanud kaks olulist trendi.

Roheenergia sektorit valimistulemused veel ei kõigutanud

Euroopa valimistulemused roheenergia sektorile pole veel seni suurt mõju avaldanud, vähemalt ei saa seda öelda globaalse taastuvenergia sektorit katva ETF-i IQQH põhjal, mis koosneb enam kui 20% Euroopas tegutsevatest roheenergia ettevõtetest. Suuremaid kõikumisi saame ilmselt näha siis, kui parlamendi koalitsioon saab moodustatud ning kas see saab olema sama jätkusuutlikkuse- ja euroopameelne. Roheenergiasektoril potentsiaali jagub. Rahvusvahelise energiaagentuuri andmetel võiks 2024 aasta lõpuks kasvada investeeringud taastuvenergia sektoris kahe triljoni dollarini. Suurima panuse sellest annab mõistagi Hiina, mille investeeringute maht võiks hinnanguliselt jääda 675 miljardi dollarini. Järgnevad Euroopa ja Ameerika ühendriigid vastavalt 370 ja 315 miljardi dollariga, moodustades kokku enam kui kolmandiku kõigist investeeringust. Just oma suure investeerimismahu poolest saab olema huvitav jälgida, kuidas läänemaailmas valimised kujunevad ning milline seisukoht võetakse roheenergia osas nii Euroopas kui ka USA-s. Küll aga on raske uskuda, et sektor lähiajal oma uue tipu saavutaks. Sektor tervikuna on olnud langustrendis juba 2022 aasta teisest poolest ning hetkel kaupleb IQQH 50% võrra madalamal tasemel oma 2021. aasta rekordtasemest.

Euroopa aktsiaturud said pihta, kuid on asunud taastuma

Valimistulemused ja sellega kaasnev sumin tõi languse Euroopa aktsiaturgudele. Möödunud reede sulgumishinna juurest langes siinseid turge kattev Stoxx 600 esimese kahe kauplemistunniga 0.8% ning langedes teisipäeva õhtuks enam kui 1.25%. Nüüdseks on näha juba taastumist tulemuste eelsele tasemetele. Aasta algusest on Euroopa aktsiaturg kasvatanud investorite kukruid enam kui 9%. Arvestades, et möödunud kalendriaasta jooksul tõusis indeks vaid kahe protsendi võrra enam (11.3%), on tegu igati tubli tulemusega. Küll aga on järjest enam investoreid asumas eelistama USA ettevõtteid, siinsete üle. Sellele vihjavad mõlema regiooni hinna- ja kasumi suhtearvud. Kui alates 2010 aastast on USA olnud Euroopast keskeltläbi 1,2 korda kallim, siis viimase kahe ja poole aasta jooksul on see märgatavalt muutunud. Käimasoleva aasta alguses oli USA lausa 1,75 korda kallim, praegu on näitaja 1,60 tasemel. Euroopa suhtelisele odavnemisele viitab võrdlemisi kehvem tuleviku väljavaade siinse majanduse osas ning Ameeriklaste hea oskus tehnoloogia ja AI buumist kasu lõigata.

Erik Laur

SEB kapitaliturgude maakler

Viimased uudised