Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) on 2025. aasta jooksul kontrollinud 164 objekti, negatiivse auditi ehk tehnilise kontrolli tulemusega oli 32 asutust. Nende hulgas on 15 asutust, kellel on kontroll tegemata. Ameti eesmärgiks on aasta lõpuks saavutada olukord, kus kõigil Eesti lasteaedadel on kehtiv elektripaigaldise audit.

Projekti eesmärgiks on kontrollida lasteaedade, lastekodude ja turvakodude elektripaigaldisi. Nendes asutustes on järelevalve esmatähtsusega, kuna hoonetes tekkinud tulekahju korral on inimeste evakueerimine keerulisem ning seetõttu ka eeldatavad tagajärjed raskemad.

Järelevalve käigus veendutakse elektripaigaldiste kehtiva auditi olemasolus, samuti pööratakse tähelepanu sellele, kas auditite tulemusel on avastatud ohtlikke olukordi. Projekti esimeses osas kontrollis TTJA Tallinna lasteaedade, lastekodude ja turvakodude elektripaigaldisi, ülejäänud aasta jooksul tehakse järelevalvet üle Eesti. Ameti eesmärgiks on aasta lõpuks saavutada olukord, kus kõigil Eesti lasteaedadel on kehtiv elektripaigaldise audit.

„Levinumateks puudusteks on seni kaitsemaanduse ja/või potentsiaaliühtlustuse ning rikkevoolukaitselüliti olemasolu puudumine. Asutustes, kus igapäevaselt viibivad lapsed, võib sagedamini tekkida olukord, kus pistikupesadesse satuvad sõrmed või muud esemed ning seetõttu on suurem ka elektrilöögi oht. Elektrikontaktide, kaablite või ühenduste ülekuumenemisel kaasneb ka tulekahju oht, mistõttu on väga oluline, et kasutusel oleks õige kaitseaparatuur,” nendib TTJA tehnikaosakonna juhataja Lauri Kütt.

„Lisapuudustena saab välja tuua puudulikud elektriskeemid, mis ei vastanud tegelikule olukorrale, mitmes asutuses puudusid ka evakuatsioonivalgustid,” lisab Kütt.

Kõikidele negatiivse või olematu auditi tulemusega asutustele määrati tähtaeg puuduste kõrvaldamiseks. TTJA jälgib olukorda kuni nõuete täitmise ja positiivse auditi tulemuse saamiseni.

Mis on elektripaigaldise audit?

 Enne hoone uue või ümberehitatud elektripaigaldise kasutuselevõttu tuleb selle nõuetele vastavust kontrollida. Selle jaoks tehakse mitteeluruumide elektripaigaldisele 5, 10 või 15 aasta jooksul korraline audit, mille sagedus sõltub paigaldise liigist ja vanusest. Auditi käigus hindab auditi tegija visuaalselt elektripaigaldise olukorda, tutvub paigaldise kohta oleva dokumentatsiooniga ning katse- ja mõõtmistulemustega, teeb vajadusel paigaldises täiendavaid kontroll-mõõtmisi. Selle kõige alusel teeb auditi tegija otsuse, kas paigaldis vastab nõuetele ja on kasutamiseks ohutu.

Positiivsete tulemuste korral väljastab auditi tegija omanikule auditi protokolli, mille kohaselt vastab elektripaigaldis elektriohutusnõuetele ja see on ettenähtud otstarbel kasutamiseks ohutu.

Negatiivse auditi tulemuse korral esitab auditi tegija paigaldise omanikule auditi koos protokolli paigaldise oluliste puuduste kohta ning märkmega, et paigaldis ei ole ettenähtud otstarbel kasutamiseks ohutu. Negatiivse tulemusega auditi korral tuleb tellida elektritööd paigaldise korrastamiseks ja teha seejärel kordusaudit. Audit loetakse tehtuks kui on väljastatud elektripaigaldisele positiivse tulemusega protokoll.

Auditit võivad teha vastava akrediteeringuga ettevõtjad. Auditit teevad selleks akrediteeritud inspekteerimisasutused ja nende nimekiri on leitav Eesti Standardimis- ja Akrediteerimiskeskuse kodulehelt https://www.eak.ee/?pageId=86 . Auditi tulemused ja dokumendid vormistatakse digitaalselt TTJA infosüsteemis aadressil: https://jvis.ttja.ee/ , kus need on elektripaigaldise omanikule igal ajal kättesaadavad. 

Rohkem infot: https://ttja.ee/ariklient/ohutus/paigaldised-ja-masinad/elektripaigaldised#elektripaigaldise-au

Viimased uudised