TTJA: Euroopa turult eemaldati 2024. aastal üle 4000 ohtliku toote
Avaldatud: 7 mai, 2025Euroopa Liidu ohtlike toodete hoiatussüsteemi Safety Gate kaudu eemaldati 2024. aastal turult 4137 ohtlikku toodet, mis on ajaloo suurim hulk. Eestis tuvastati turult 133 erinevat ohtlikku toodet, teavitab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA).
Safety Gate on Euroopa Liidu kiire hoiatussüsteem, mis võimaldab kiiresti jagada teavet turult leitud ohtlike toodete kohta. Süsteem aitab liikmesriikide ametiasutustel kooskõlastatult tegutseda – kui üks riik tuvastab ohtliku toote, saavad sellest kohe teada ka teised, kes saavad vajadusel rakendada sarnaseid meetmeid.
„2024. aasta kohta ilmunud Euroopa Komisjoni aruandest selgub, et EL-i liikmesriigid, Island, Liechtenstein ja Norra teavitasid Safety Gate’i süsteemi kaudu 4137 ohtlikust tootest. Võrdluseks: 2023. aastal oli teavitusi 3412.” sõnab TTJA tooteohutuse talituse juhataja Jana Baljutis-Kütt.
Kõige rohkem teavitati 2024. aastal kosmeetikatoodetest (36%), mänguasjadest (15%) ja elektriseadmetest (10%). Kõige sagedasemad riskitüübid olid seotud keemilise ohu (49%) ja vigastustega (14%).
„Eesti järelevalveasutused avastasid 2024. aastal testimise teel turult 25 ohtlikku toodet (peamiselt lastehooldustooted ja kemikaalid), millest teavitati Safety Gate süsteemi kaudu ka teisi liikmesriike. Peamiseks murekohaks olid püsimeigis leitavad ohtlikud ained nagu näiteks arseen, koobalt ja nikkel, mis võivad põhjustada nahaärritust, aga tõsisematel juhtudel ka viljatust ning vähki,” nendib Baljutis-Kütt. „Teiste riikide teavituste põhjal avastati lisaks veel 108 ohtlikku toodet. 2024. aastal leiti Eestis kokku 133 erinevat ohtlikku toodet, millest 33% olid sõidukid ja nende lisaseadmed, 20% mänguasjad ja 13% lastehooldustooted. Sagedasemad riskitüübid Eestis tuvastatud toodetel olid vigastused, keemiline oht ja lämbumisoht. Meetmed, mida ohu kõrvaldamiseks kasutati on toote turult kõrvaldamine, tarbijatelt tagasinõudmine ning tarbijate hoiatamine.”
„2024. aastal moodustasid Safety Gate’i kaudu laekunud teadetest suurima osa Hiina päritolu tooted – koguni 40% kõigist teavitustest. Kui kosmeetikatooted sellest arvestusest välja jätta, pärines 61% ohtlikest toodetest Hiinast – see on 24% rohkem kui 2023. aastal. See peegeldab laiaulatuslikku impordi mahtu ning vajadust jätkuva järelevalve järele kolmandatest riikidest saabuvate toodete osas.“ lisab Baljutis-Kütt.
Kust leida infot ohtlike toodete kohta?
Info ohtlike toodete kohta avaldatakse Safety Gate süsteemi avalikul veebilehel ja masintõlgitakse kõigi EL-i riikide ametlikesse keeltesse.
Lisaks Safety Gate süsteemile on võimalik TTJA poolt tuvastatud, Eesti turul olevate ohtlike toodete teadetega tutvuda ameti kodulehel asuvas ohtlike toodete registris.