Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja

Tormi-kriis pani omavalitsustegelased omavahel vaidlema, näiteks selles osas, kas omavalitsustel peaks olema generaatorid igaks juhuks olemas või mitte.

Setomaa vallavolikogu esimees Rein Järvelill märkis, et kuulas minister Taavi Aasa ja talle tundus kuidagi hale ja abitu jutt, et lahenduseks on juhtmega telefonidele tagasi minek. Ta tegi ettepanekud: esiteks Elektrilevil peaks olema mingi kogus generaatoreid, et neid välja jagada ja teiseks on oluline ooperatiivinfo jagamine nii avalikkusele kui omavalitsuste kriisikomisjonidele.

Järvelille tähelepanekute peale reageeris endine Põlva maavanem, praegune Põlva vallavolikogu liige Igor Taro küsimusega, milleks on siis kohalik omavalitsus? Taro märgib, et Elektrilevi võib muidugi need investeeringud teha ja seda meie raha eest. „Vaadakem nüüd kõik selle pilguga ringi, mis on meie võimuses ja ärgem oodakem abi kusagilt kõrgemalt poolt. Muidu on järgmine kord täpselt sama jama,” lisas Taro.

Järvelill märkis selle peale, et elektri varustuskindluse tagamine pole omavalitsuse ülesanne, aga Taro pani vastu, et kriisiolukordades Elektrilevi generaatoreid nagunii ei jaguks. Omavalitsuse kohustuseks jääb ka edaspidi elutähtsate teenuste tagamine omal tasandil – seda võib üritada teha ka ilma elektrita, kui osatakse. Antud juhul soovitab Taro läbi mõelda, millised olid kõige kriitilisemad sõlmed selles loos – suurte asulate pumbajaamad, katlamajad. Kauplus hoolitsegu oma süsteemi eest ise, nagu ka korteriühistu oma soojussõlme eest. Kõike ei pea elektrikatkestuse puhul ka tavaolukorra tingimustes tegema – poes võib kasutusele võtta vihiku ja arvelaua kassaaparaadi asemel. Maakool võib ajutiselt kolida ahiküttega ruumidesse ning paluda õpilastel võileivad kaasa võtta, nagu vanasti. Ise majandades saab kohapeal rohkem prioriteete suunata. Pisut suurema katkestuse korral võinuks Elektrilevi prioriteedid olla hoopis mujal maakondades/valdades ja siis ei ole nende varuvõimsustest meile mingit kasu.

Viimased uudised