Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Käesoleva aasta märtsis-aprillis registreeritud leetrite puhang Saaremaal piirdus Terviseameti info kohaselt kaheksa haigusjuhuga, seda suuresti tänu erinevate osapoolte kiirele ja oskuslikule tegutsemisele.

„Vaatamata sellele, et saarel ei olnud leetreid esinenud aastast 1994, oli tervishoiutöötajate valvsus ja professionaalsed oskused väga heal tasemel,“ hindas olukorda terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontšenko. „Me soovime tunnustada omalt poolt nii perearstide professionaalset tööd kui tänada vallavalitsust, kelle abiga korraldati operatiivselt kontaktsete inimeste vaktsineerimine,“ sõnas Dontsenko. Raha inimeste vaktsineerimiseks leiti valla eelarvest.

Leetrid on viimaste aastate jooksul olnud Eesti jaoks üksikjuhtudena esinev nakkushaigus, mis üldjuhul on toodud sisse teistest riikidest. Saaremaa puhang sai tõenäoliselt samuti alguse reisil käinud inimeselt.

Leetrite leviku tõkestamise olulisemaks tingimuseks on kõrge leetrite-vastase vaktsineerimisega hõlmatus elanikkonnas (üle 95 protsendi). Saaremaa puhangu laiaulatuslikku leviku tõkestamisele aitas kaasa ka see, et piirkonna laste leetrite-vastase vaktsineerimisega hõlmatuse tase on üle 97 protsendi. Laste õigeaegne vaktsineerimine on väga oluline nii vaktsineeritud lapse enda kui ka kogu elanikkonna nakkusohutuse tagamiseks.

Seega võime öelda, et haiguse puhang saarel sai piiritletud tänu terviseameti, perearstide Merike Rüütel, Kaalep Koppel, Ülle Kask ja Sille Väli ning nende pereõdede, Kuressaare haigla, Saaremaa vallavalitsuse, lasteasutuste juhtide ja veel mitme asutuse tublile koostööle.

Tuleviku vaates tegi sotsiaalministeerium terviseameti ettepanekul seadusmuudatuse, mis annab edaspidi võimaluse leetrite epideemilise ohu korral haiguse leviku peatamiseks kiiresti vaktsineerida haigete lähikontaktseid. Vaktsineerimine on puhangu ohu korral kontaktsetele tasuta.

Kogu maailmas, sh Euroopas on haigestumine leetritesse oluliselt kasvanud, puhanguid on esinenud mitmetes riikides. Üksi viimase 12 kuu jooksul on Euroopa regioonis registreeritud üle 37 tuhande haigusjuhu. Maailma Terviseorganisatsiooni 2016. aasta hinnangul olid leetrid Eestis elimineeritud, kuna vaatamata üksikjuhtude esinemisele puudus meil haiguse kohalik levik.

Viimased uudised