Teadlaste hinnangul levib uus koroonaviirus sama kiiresti kui 1918. aasta Hispaania gripp
Avaldatud: 30 jaanuar, 2020Uus koroonaviirus on ohtlik, kuna levib sama kiiresti kui 1918. aasta Hispaania gripp, mille tagajärjel suri üle maailma ligi 50 miljonit inimest. Arvestades tänast maailma rahvaarvu võib selline viirus saada saatuslikuks 200 miljonile inimesele.
Hiina teadlased on välja selgitanud, et nakatunute arv kahekordistub iga nädalaga, mis tähendab, et tegemist on erakordselt nakkava haigusega. Teadlaste arvates on viirus levinud inimeselt inimesele juba alates 2019. aasta detsembri keskpaigast, vahendab Los Angeles Times.
Hiina teadlaste arvates pärineb viirus loomadelt, täpsemalt nahkhiirtelt. Täna, neljapäeval avaldatud uuringust tuleb välja, et nakkus on pärit tõenäoliselt nahkhiirtelt. Ühtlasi arvavad teadlased, et viirusel pidi olema mingi vaheperemees nahkhiirte ja inimeste vahel.
Viirusesse on nakatunud ametlikult juba 9000 inimest ja surnud on vähemalt 170 inimest. Teadlaste uuringud põhinevad esimestel patsientidel, kel viirus tuvastati. Ajakirjas Lancet avaldatud uurimimusest tuleb välja, et enamus nakatunuid käisid Wuhani kalaturul. Teine Lancetis avaldatud uuring põhineb 99 nakatunu andmetel. Ajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud Hiina teadlaste uuring keskendus nakatumise kiirusele.
Uuringutest tuleb välja, et on vaja äärmiselt karme meetmeid, et viiruse levikule piir panna. Kui viirus levima hakkas, siis kahekordistus nakatunute arv iga 7,4 päevaga. Üks inimene nakatas haiguse varajases staadiumis keskmiselt 2,2 inimest. See tähendab, et viirus on sama nakkav kui 1918. aastal maailma laastanud Hispaania gripp, mis tappis 50 miljonit inimest ja oli seni inimkonna ajaloos kõike tapvam haigus.
Uus 2019-nCoV epideemia levib siiski veidi aeglasemalt kui Hispaania gripp, kuna köha, palavik ja hingamisraskused tekivad veidi hiljem peale nakatumist. Samas paneb teadlasi muretsema asjaolu, et viirus levib üha kiiremini.
Selleks, et viiruse levikut peatada, tuleb kehtestada igal pool karantiin, sulgeda koolid, asutused ja kogunemiskohad. Lõpuks tuleb hakata manustama vaktsiini, mida pole veel olemas.
Hiina teadlased on seisukohal, et sama karme meetmeid nagu Hiinas tuleb rakendada igal pool mujal. Koroonaviiruse muudab ohtlikumaks asjaolu, et paljudel inimestel ei esine raskeid haigusnähtusid ja nad jõuavad selle tõttu nakatada paljusid teisi.
Vastupidiselt kriitikale on Hiina võimud teatanud, et pole hoidnud uue viiruse puhul infot kinni. Maailma terviseorganisatsioon WHO on teatanud, et Hiina andis teada 31. detsembril, et on tuvastatud uut tüüpi viirus. Wuhani kalaturg suleti 1. jaanuaril. See oli kõigest kaks nädalat pärast seda, kui viirus teadaolevalt inimesi nakatas. 23. jaanuaril pandi terve Wuhani linn karantiini. Praeguseks on karantiinis üle 50 miljoni inimese, mis on pretsedenditu meede inimkonna ajaloos.