Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna, 1. oktoobril tähistatakse üle maailma eakate päev, millega pööratakse tähelepanu eakate tervisele ja nende panusele ühiskonnas. Tartu Ülikooli geriaatria dotsendil Kai Saksal ilmus äsja raamat „Avameelselt vananemisest“, mis katab ka eakate päeval fookuses olevaid teemasid. Muuhulgas annab raamat ülevaate, kuidas elukaarel toimuvate muudatustega toime tulla ja jagab soovitusi haiguste ärahoidmiseks, mis vanemas eas kimbutada võivad.

Mida teevad kõik inimesed samal ajal? Vananevad muidugi. Pole vahet, kas oled sündinud eile või aastakümneid tagasi – iga päevaga saad ikka vanemaks. Kuni viimaks oledki vana, sageli eneselegi ootamatult, kirjutab Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi geriaatria dotsent Kai Saks äsjailmunud raamatu „Avameelselt vananemisest“ sissejuhatuses.

Saks kirjeldas, et vanaks ei saada äkki, vananemisega seotud tunnused hakkavad ilmnema juba päris noores eas, pärast seda, kui keha on saavutanud maksimumvõimed. „Seega ei ole selle raamatu lugemiseks vanusepiiri,“ tõdeb Saks.

„Nende kaante vahel tuleb juttu sellest, kuidas elukaare jooksul muutuvad meie keha ja vaim, suhtumine iseendasse ja ühiskonna suhtumine meisse ning kuidas nende muutustega võimalikult valutult toime tulla. On ka soovitusi, kuidas hoiduda enneaegsest vananemisest, mida teha sagedasemate vanema ea haiguste ärahoidmiseks, kuidas märgata esmaseid haigustunnuseid ja kust otsida abi,” võttis Saks kokku.

Saks tõdeb, et tegelikult on kogu elu ettevalmistus vanaduseks, et seda siis vääriliselt hinnata. „Nendele, kes „on osanud“ vanaks saada, seda isegi koos haigustega, on kingituseks ilus pikk rahuloluaeg elu lõpus, kus on aega selgust saada nii iseendas kui maailma asjades,“ tõdes raamatu autor.

Tutvu raamatu sisukorraga kirjastuse lehel.

Viimased uudised