Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tartu Ülikool kutsub osalema viirushaiguste uuringus, mille eesmärk on koguda väärtuslikku teavet hingamisteede nakkushaiguste leviku kohta.

Tartu Ülikooli kaasprofessor Kristi Huik ütleb, et uuringus osalejad saavad osaks teadustööst, aidates uurida nakkushaiguste levikut ja viirushaiguste mõju rahvatervisele. Eelkõige on uuringu eesmärk koguda andmeid haiguste sümptomite leviku kohta nende isikute seas, kes ei otsi arstiabi ega tee laboratoorseid teste. Selline lähenemine aitab luua täpsema ülevaate haiguspuhangute ulatusest ja levikust, sealhulgas gripi ja COVID-19 levikust.

Teadustöös osalejatele saadetakse kord nädalas e-kiri viitega küsimustikule, kus tuleb vastata viirushaigustele viitavate sümptomite, nagu palavik või köha, esinemise kohta. „Ka sümptomite puudumise korral on vastused väärtuslikud ning uuringusse on haaratud needki inimesed, kelle haigustunnused on tagasihoidlikud ning kes tavaliselt arsti poole ei pöördu. Seetõttu saame uuringus osalejate kaudu laiapõhjalise pildi sellest, millised sümptomid on hetkel levinud,” selgitab Huik.

Osalema oodatakse kõiki Eestis elavaid täisealisi vabatahtlikkuse alusel. Laste ja noorte andmete kogumiseks saavad lapsevanemad vastata küsimustikele oma laste eest. Uuring kestab oktoobrini 2025, kuid osalemine on alati vabatahtlik ning sellest saab igal hetkel loobuda.

Uuring viiakse läbi InfluenzaNeti veebirakenduses Gripiradar, mis on osa rahvusvahelisest koostöövõrgustikust. Registreerumiseks ja lisateabe saamiseks külastage veebilehte https://gripiradar.ut.ee.

Uuringuplatvormile konto loomiseks tuleb kasutada e-maili aadressi. Seejärel kuvatakse vastuvõtuküsimustik, milles oodatakse infot osalejate tausta (vanus, sugu, haridus jt) ning tervislike seisundite ja haiguste kohta. Vastuvõtuküsimustiku täitmine võtab aega 5-10 minutit. Vaktsineerimisküsimustik on vastatav 10-15 minutiga. Seejärel saadetakse uuringus osalejatele igal järgneval nädalal e-mail ning haigussümptomite puudumisel võtab järelküsimustikule vastamine keskmiselt aega alla ühe minuti. Haigussümptomite esinemisel võtab küsimustikule vastamine keskmiselt aega 3-5 minutit.

Uuring on osa rahvusvahelisest VERDI projektist, mida rahastab Euroopa Liit, ning see on heaks kiidetud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komitee poolt. Uuringu raames kogutakse ja analüüsitakse andmeid ainult teaduslikel eesmärkidel, tagades osalejate privaatsuse ja isikuandmete kaitse. Kogutud teavet kasutatakse nakkushaiguste leviku analüüsimiseks Eestis ja Euroopas ning tulemused avaldatakse teaduslike järeldustena ja statistiliste graafikutena.

Viimased uudised